Poradíme

Trápi vás kandidóza?

Ako sa vysporiadať s kandidou

Trápi vás kandidóza?

Toto ochorenie, označované ako moniliáza je spôsobené plesňou Candida albicans, ktorá je príbuzná kvasinkám a darí sa jej vo vlhkých oblastiach, kde sa môžu vytvárať biele ložiská. Niekedy je prítomná dlhú dobu a nespôsobuje problémy, no neskôr sa začne prejavovať obvykle s hormonálnymi zmenami, stresom, emočnými faktormi, nevyváženou stravou a podobnými príčinami.

Zvlášť často sa kandidóza objavuje u kojencov, starých ľudí, jedincov s nadváhou, osôb postihnutých cukrovkou, tehotných žien, u osôb s postihnutým imunitným systémom alebo pacientov liečených kortikoidmi a tých, ktorí užívajú antibiotiká.

Pôvodca sa bežne vyskytuje na koži, takže infekcia môže vzplanúť i bez kontaktu s inou osobou. Takéto kožné infekcie sú najčastejšie v zaparených oblastiach triesel, podpažia a pod prsiami. Koža sa zapáli a začne svrbieť. Koža okolo nechtov opuchne, svrbí a niekedy hnisá – v chronických prípadoch dochádza k deformáciam nechtov.

U detí sa nezriedka nachádzajú biele ložiská plesne v ústnej dutine alebo začervenané vyrážky z plienok na zadočku, pričom sa okolo vyrážok a na stehnách často objavujú samostatne červené škvrny. U dospelých sa niekedy kandidóza vyskytne v ústach. Pokiaľ imunitný systém dobre nefunguje, môže sa infekcia šíriť dolu do pažeráka alebo hltanu, čím spôsobí bolesť a pálenie pri jedle alebo pití.

Častá a nepríjemná býva kandidóza pošvy a vonkajšieho genitálu, ktorá má sklon k recidívam. Spôsobí svrbenie, pobolievanie, biely výtok z pošvy, ktorý môže byť hustý podobný smotane až tvarohu, ktorý zapácha. Aj keď sa nie vždy prenáša pohlavným stykom, môže sa nakaziť partner, u ktorého sa objaví začervenanie a citlivosť žaluďa a miesta pod predkožkou.

Akýkoľvek odev, ktorý obmedzuje obeh vzduchu okolo tela, zvyšuje pravdepodobnosť tejto infekcie a zhoršuje jej stav. Zvlášť to platí u priliehavého obtiahnutého oblečenia zo syntetických materiálov.

Stanovisko klasického lekára

Lekár by mal vyšetriť napr. moč na cukor, aby vylúčil cukrovku.
Kandidúza ústnej dutiny sa lieči nystatinom a jej kožné prejavy nystatinom, clotrimazolom (canesten) alebo imidazolom (daktarin) v podobe krémov alebo mastí. Často sa stáva, že infekcia vyvolá na koži alergickú alergiu podobnú ekzému. V takom prípade lekár predpíše kortikoidy, ktoré potlačia zápalovú reakciu a svrbenie.

Fytoterapia

1.Denné vložky Energia bylín – na pošvovú kandidózu 2 vložky denne po dobu 10 dní
Dámske vložky Energia bylín vyvinuli vedci zo Štátneho centra čínskej medicíny. Obsahujú unikátnu fytomembránu. Sú vyrobené na vysoko technologickom zariadení. Sú obohatené o patentovaný koncentrát rastlinných výťažkov pripravených podľa dávnych receptov čínskej dynastie Tang.Receptúra vložiek obsahuje 49 bylín: angelika čínska, vanilka, archangelika, deväťsil, mäta, zimolez, koreň prerastlíka, sarsaparila, jarva, pazvonok chlpkatý (dangšen), borneol, aksamit, šabrinu pošvatú, puškvorec obyčajný a ďalšie.
2. myrhový alebo nechtíková tinktúra – na ústnu kandidózu
3. čajovníkový olej alebo propolisová tinktúra – na ústnu kandidózu
4. sedací kúpel - nechtík, valeriána,alchemylka, praslička, kapucínka, chmeľ
5. nimbový olej – na koži alebo na nechtoch
6. oregánový olej – na kožnú a nechtovú pleseň

Biochemické tkaninové soli

Na prekyslený organizmus s prejavmi plesní, svrbenia pokožky, pohlavných orgánov, nadmernej chuti na sladké použijeme Natrium Phosphoricum D6.
V prípade, že sa kandidóza vyskytuje v ústach a je sprvádzaná oparmi na perách, nasadíme Natrium Muriaticum D6.