Poradíme

Čo je to sinusitída a jej samoliečba

Sinusitída a jej samoliečba

Vo vedľajších nosných dutinách – sínusoch – sa tvorí hlien, ktorý pomáha udržiavať horné dýchacie cesty vlhké a zbavuje ich všetkých nečistôt. Ak dôjde v dutinách k zápalu alebo zablokovaniu hlienu, objavia sa nepríjemné a bolestivé príznaky.

Čo je to sinusitída a jej samoliečba

Čo to je

Sinusitída je zápal vedľajších nosných dutín, ku ktorému dochádza pri zástave odtekaniu hlienu. Sínusy tvoria štyri párové dutiny v kosti lebky, umiestnené na očami, za lýcnymi kosťami, po stranách nosa a za nosnými dutinami. Sú vystlané sliznicou produkujúcou hlien, ktorý sa úzkymi cestami dostáva do nosných dutín, kde pomáha čistiť vdychovaný prach, baktérie a ďalšie látky.

Za normálnych okolností činnosť dutín vôbec nevnímame, ale pri infekcii nosnej sliznice dochádza k väčšej tvorbe hlienu a zdurených slizníc, ktoré môže spojenie medzi sínusami a nosom upchať. To vedieť k hromadeniu hlienu v dutinách a vzniku zápalu a tým spojených tlakom v dutinách, bolesťami hlavy, zubov a zvýšenými teplotami.

Príčiny

Sinusitída býva komplikáciou infekcie horných dýchacích ciest pri chrípke alebo bežného nachladnutia. K vývoji takejto komplikácie môže prispievať vybočená nosná prepážka, nosné polypy alebo iné anatomické príčiny, znečistenie prostredia a predovšetkým alergie.
Príznaky

  • tlak alebo bolesti hlavy v čele, pod očami, zubov

  • pocit plnosti v dutinách

  • bolesť, ktorá sa zhoršuje v predklone

  • citlivosť krajiny nad dutinami

  • ťažké dýchanie nosom

  • väčšie množstvo hlienu či hlienohnisu na stene hltanu

  • žltozelená sekrécia z nosa

  • zvýšená teplota

  • zápach z úst

Ak nezmiznú príznaky počas niekoľkých dní, opakuje sa sinusitída viac než 3x ročne, objaví sa začervenanie kože, opuch viečok vyhľadajte lekára.

Ako môžu pomáhať potravinové doplnky

Niektoré zápaly v dutinách vyžadujú liečenie antibiotikami, ale u alergikov a prípadov chronického zápalu je taká liečba väčšinou bezpredmetná, preto nemusí ich o bakteriálnu infekciu. Antibiotika v takých prípadoch nemôžu zabrániť ďalším recidívam a s nimi spojenými problémami.

Doplnky môžu pomôcť zdolať akútnu infekciu dutín aj keď už užívate antibiotiká. Nedostatok niektorých z nutričných látok môže viesť k vzplanutiu zápalu, takže u chorých s častými recidívami je vhodné podávať multiminerálne a multivitamínové prípravky. Doporučené vitamíny a rastlinné lieky sú zvlášť prospešné pacientom s opakovanými sínusitídami, naviac tieto prípravky nemajú nepríjemné vedľajšie účinky.


Začnite užívať látky, ktoré posilňujú celkovú imunitu – vitamín C (rakytníková šťava) a flavonoidy, ktoré môžu prospieť aj chorým, ktorých problémy pramenia z alergie. Obe látky minimalizujú účinok histamínu, látky ktoré sa vytvárajú v bunkách ako odpoveď na alergény. Nesprávna moderná strava môže často podporiť vzplanutie zápalu, pretože je príliš bohatá na cukry, omega – 6 mastné kyseliny a chudá na omega – 3 mastné kyseliny. Užitočný môže byť rybí tuk alebo ľanový olej, ktoré obsahujú vyvážený pomer omega - 3 a omega – 6 kyselín.

Ďalej ak je pôvodcom vírus začnite užívať tinktúru z echincacey alebo propolis. Ak je pôvodcom baktéria nasaďte tinktúru z kapucínky. Doplniť ju môžete aj propolisom, prípadne tinktúrou z čiernej ríbezle.

Výbornou liečivkou, ktorá čistí krv, má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky je nimba.

Dutiny si môžete vyplachovať slaným roztokom pomocou špeciálnej nosnej kanvičky.

Bunkové soli

Ferrum Phosphoricum – pri začínajúcej akejkoľvek infekcii a zápale a teplote do 37 stupňov Celsia

Kalium Muriaticum – pri začínajúcich hlienoch, ktoré sú bielej farby a husté

Kalium Sulphuricum – pri žltých, žltozelených hustých hlienoch

Homeopatia

KALIUM BICHROMICUM - hustý žltý alebo žltozelený hlien, ktorý je ťažko vysmrkať. Plnosť u koreňa nosa, úplne upchatý nos- rozprávanie „nosom.

MERCURIUS - pri postihnutí čelových dutín, zelenkavý tekutý výtok. Každé nachladenie končí zápalom dutín. Extrémne slinenie a páchnuci dych s bielym povlakom na jazyku. Bolesti sa zhoršujú v noci.

BELLADONNA - pravostranné symptómy, extrémna bolestivosť pri ohýbaní a predklonu hlavy. Zvýšená teplota, horúca, červená tvár ale studené ruky a nohy. Celkové zhoršenie pohybom a otrasmi.

STICTA - chronický alebo akútny zápal, šíriaci sa do čelových dutín, s veľmi upchatým nosom. Suchý a plný pocit v nose nás neustále núti sa vysmrkať, ale z nosa nič nevychádza. Typická je aj suchosť hrdla, úst a podnebia. Výtok z nosa rýchlo vysychá a spôsobuje vznik veľkých krust.

Bachova kvetová terapia

Agrimony – pacienti s chronickou chorobou si nechce priznať svoje bolestivosť

Gorse – pomáha aktivovať vlastné ozdravné sily

Wild Rose – pomáha akceptovať daný stav, dodáva radosť a chuť do života

Holly – normalizuje akútne zápalové procesy

Crab apple+Star of Bethlehem – napomáha liečbe hnisavých a zápalových procesov