Poradíme

Ako si pomôcť pri pásovom opare

Pamätáte si na ovčie kiahne? Ten vírus stále číha vo vašich nervových bunkách a môže vzplanúť kedykoľvek počas dospelosti a spôsobiť pásový opar. Je dobré vedieť, že potravinové doplnky dokážu niekedy tak úporné ochorenie zmierniť.

Ako si pomôcť pri pásovom opare

Čo to je

Pásový opar, medicínsky označovaný ako herpes zooster, je spôsobovaný rovnakým vírusom, ktorý vyvoláva ovčie kiahne. Po prebehnutom ochorení ovčími kiahňami vírus nezahynie, ale zostáva spiaci v nervových bunkách. Kedykoľvek neskôr sa môže reaktivovať a spôsobiť silné bolestivé zhluky pľuzgiere na koži. Pásový opar sám nie je nákazlivý, ale z otvorených pľuzgierov sa môže na deti alebo na dospelé, ktorý ovčie kiahne neprekonali, preniesť vírus a nakaziť ich týmto ochorením.

Príčiny

Predpokladá sa, že vírus, ktorý je príčinou pásového oparu, sa revitalizuje v okamihu, kedy je imunitný systém oslabený – vekom, stresom, chrípkou alebo určitými liekmi, či chorobami porušujúcimi imunitu. Nikto však presne nevie, čo vedie k takémuto správaniu vírusu.

Príznaky

  • intenzívne pálenie a rezanie v niektorej oblasti tela, ktoré do 1-3 dní sčervená, môže byť doprevádzané horúčkou a bolesťami hlavy

  • zhluky malých, tekutinou naplnených pľuzgierov, ktoré sa tvoria na zapálenom páse kože – obvykle na trupe alebo stehnách, niekedy aj na tvári a pažiach

  • intenzívna bolesť a svrbenie v okolí pľuzgierov, na ktorých sa do 10 dní tvoria chrasty, bolesť obvykle za dva až tri týždne zmizne, niekedy však pretrváva aj mesiace až roky (postherpetická neuralgia)

V prípade, že sa výsev šíri do blízkosti očí, bolesti sú neznesiteľné, ak infekcia neustupuje vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako môžu pomáhať potravinové doplnky

Liečenie pásového oparu sa sústredí k ošetreniu akútnych prejavov ochorenia, kedy je nutné doplnky užívať až do zahojenia chrást a k liečeniu pretrvávajúcich bolestí po prebehnutej infekcii, ktoré môžu trvať mesiace a niekedy aj roky. Doplnky užívané k liečeniu akútnych prejavov sa majú užívať spoločne s lokálnymi preparátmi na vonkajšie použitie a prostriedkami užívanými vnútorne na posilnenie imunitného systému a k podpore hojenia zapálenej kože a nervov.

Prípravky ako je aloe vera gel kombinovaný s olejom vitamínu E, môžu okamžite uľaviť. Obidva prostriedky ukľudňujú a utišujú bolesti a svrbenie, znižujú pravdepodobnosť druhotného infikovania kože poškodenej vírusom a podporujú hojenie. Rovnako môže pomôcť miestna aplikácia konopného krému.

K vnútornému liečeniu sa počas akútneho stavu užívajú antioxidanty vitamín C a tinktúra z echinacey.

Homeopatia

Rhus toxicodendron 9 C – malé pľuzgiere vyplnené čírou prípadne žltkastou tekutinou, pália a svrbia
Mezereum 9 C - pľuzgiere sú naplnené hustou tekutinou, svrbenie sa horší teplom a prikrytím perinou, príznaky sa zlepšujú studenou vodou.
Cantharis 9 C – zlievanie malých pľuzgierov do veľkých, svrbenie a pálenie sa zlepšuje chladom, ale zhoršuje vodou
Arsenicum album 9 C – pálenie sa zlepšuje teplom
Apis mellifica 15 C – pokiaľ sa pľuzgiere ešte nevytvorili a koža páli, svrbí je červená a opuchnutá, zlepšuje studený obklad
Hypericum perforatum 15 C – nakoľko ide bolesť po dráhe nervu užívame najprv každú polhodinu