Poradíme

Pár dobrých rád ako zatočiť s akné

Ľudia väčšinou spojujú vznik akné s pubertou, ale môže sa vyskytnúť v každom veku. V skutočnosti sa akné objavuje až u 8 % ľudí, ktorí mali v mladosti hladkú pleť. Našťastie dnes existujú rôzne cesty ako sa s akné vysporiadať, nezáleží na tom, koľko máte rokov, keď vás to postretne.

Pár dobrých rád ako zatočiť s akné

Čo to je

Charakteristickými príznakmi akné, chronického ochorenia kože, tváre, ale aj chrbta, hrudníku, šije a iných častí tela, sú začervenané vyrážky. Najobvyklejšia forma (acne vulgaris) je charakterizovaná hnisavými vyrážkami. V závažných prípadoch sa pod kožou objavujú zhluky bolestivých tekutinou naplnených dutiniek (cystické akné) alebo nebolestivé tuhé infiltráty. Oboje môže viesť k tvorbe trvalých jaziev. Zvlášť pre dospievajúceho to môže byť nesmierne obtiažny a traumatizujúci stav.

Príčiny

Akné vzniká, keď sa v mazových žľazách a korienkoch chĺpkov tvorí príliš veľa mazu. Táto hustá olejovitá substancia je za normálnych okolností vylučovaná pórmi k udržaniu zdravej vláčnej kože. Nahromadený maz môže vytvárať tuhé zátky, komedóny, ktoré upchajú póry a vznikajú červené pupienky. Ak praskne takáto mazová zátka pod povrchom kože, môže sa vyvinúť ohraničená bakteriálna infekcia.

K zvýšenej tvorbe mazu môže viesť hormonálna nerovnováha, potravinová intolerancia. U žien môže menštruácia a tehotenstvo takisto spôsobiť hormonálne poruchy vyvolávajúce akné. K iným príčinám patrí emocionálny stres, povrchové poranenie kože spôsobené trením znečisteného odevu, niektoré lieky, hormonálna antikoncepcia a lieky, ktoré ovplyvňujú hormonálnu hladinu. Svoju úlohu tu hrá aj dedičnosť.

Akné môže byť spôsobené alebo zhoršené určitými potravinami alebo alergiami na ne.

Tvárová diagnostika

Podľa tvárovej diagnostiky zistíte možnú príčinu vášho akné. Miesta označujú konkrétny zaťažený orgán, ktorý treba posilniť zharmonizovať alebo detoxikovať.

Príznaky

  • tvrdé červené hrbolčeky alebo hnisom naplnené vyrážky

  • červená zapálená koža s pľuzgierikmi naplnenými tekutinou

Keď sa akné počas troch mesiacov nelepší, vyvinie sa ťažký typ akné so zápalovou reakciou červenej až purpurovej farby, cysty alebo tuhé hrbolčeky pod kožou alebo je koža trvalo červená - vyhľadajte lekára.

Potravinové doplnky

Zinok – zvyšuje imunitnú funkciu a zmenší zápalové reakcie v koži a podporuje hormonálnu rovnováhu.
Ľanový olej – rovnováha medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami pôsobí protizápalovo
Nimba – používa sa pri chronických zápalových ochoreniach močových a dýchacích ciest, horúčkach, prechladnutí, bolestiach v hrdle, chrípke a to ako bakteriálneho, tak aj parazitického a kvasnicového pôvodu. Očisťujúci účinok je tiež spojený s veľmi pozitívnym účinkom na kožné ochorenia, a to hlavne zápalového a infekčného typu. Známe je užívanie pri akné, ekzémoch, lupinách a alergickej dermatitíde.
Aloe vera – čistá šťava s aloe vera reguluje trávenie a očisťuje organizmus od toxínov
Chlorella alebo Spirulina – čistí telo od nečistôt, znižuje váhu, doplňuje vitamíny, minerály, zelené farbivo-chlorofyl má protizápalové účinky

Ošetrovanie pleti

  • odvar z nechtíka, rumančeka – pomocou vatového tampónu zľahla potierať pleť

  • používať levanduľovú pleťovú vodu a vyrážky potierať čajovníkovým olejom alebo manukovým (obidva éterické oleje môžu ísť priamo na pokožku)

  • jeden alebo dvakrát za týždeň spraviť čistiacu masku z ílu (marocký)

Biochemické tkanivové soli (bunkové soli)

Natrium phosphoricum – nečistá mastná pleť, komedóny
Calcium Sulphuricum – hnisavé vyrážky
Kalium Sulphuricum – dlhodobý zápal kože – obnova kože
Silicea – hlboké zápalové ložiská

Homeopatia

Kalium bichromicum – na chronické akné
Sulphur – na zapálené a infikované vriedky, ktoré sa umývaním zhoršujú
Psorinum – ťažké a svrbiace infekcie

Bachove kvetové esencie

Crab apple – základný prostriedok pri chorobách kože, odpor z pupienkov na koži
Walnut – z hormonálnych zmien v pubertálnom rozvoji
Agrimony – ako prejav strachu z blízkosti
Larch – ako výraz odmietania samého seba