Poradíme

Ako bojovať s pocitom trvalej únavy.

Všetci máme v živote obdobie, kedy sa cítime trvale vyčerpaný. Strácame životný elán, chýba nám energia a ľahko sa unavíme. Bývame unavení už ráno, keď sa prebúdzame. Len ťažko sa sústredíme na svoje každodenné úlohy a stojí nás veľké úsilie, aby sme sa zaujímali o svojich blízkych, o priateľov a náplň svojho volného času. Často bývame veľmi podráždení.

Ako bojovať s pocitom trvalej únavy.

Pre mnoho ľudí predchádza tento skľučujúci stav v chronickú a trvalú poruchu. Môže byť ochromujúci a viesť k zúfalstvu alebo dokonca k sebevražde. Lekári tento stav nazývajú chronický únavový syndróm.
Chronická únava je jednou z najčastejších príčin, pre ktorú ľudia navštevujú svojho lekár alebo alternatívneho terapeuta. Najlepšie výsledky prináša celostný spôsob liečby, ktorý berie do úvahy telesné, psychologické, duchovné a emocionálne stránky osobnosti postihnutého a jeho životný štýl.

Príčiny

Úplná anamnéza musí obsahovať podrobný popis pacientovej minulosti, zvlášť informácie o nedávnych traumách, napr. úmrtie v rodine, strata zamestnania alebo rozvod. Terapeuta bude určite zaujímať, či sa únava objavuje nárazovo a či tieto nárazy môžu súvisieť s nejakými traumami alebo depresívnymi pocitmi.
Významná je aj fyzická stránka. Terapeut sa bude zaujímať o pacientov jedálniček, bude potrebné zistiť nedostatok vitamínov, minerálov, zistiť potravinové intolerancie a záťaže organizmu (baktérie, borélie, geopatogénne zóny, parazity).
Únava býva často spojená s cukrovkou, poruchami funkcie štítnej žľazy alebo nadobličiek, so srdcovými, pečeňovými alebo obličkovými chorobami. Aj nízka hladina železa môže viesť k únave, pretože červené krvinky prenášajú kyslík nutný k tvorbe energie. U žien môže spôsobiť únavu kolísanie hladiny hormónov v tehotenstve, v menopauze alebo pri anémii spôsobenej krvnými stratami pri veľkom menštruačnom krvácaní. Môžu ju zaviniť aj niektoré lieky, napríklad na zníženie krvného tlaku alebo na nespavosť.

Lekári a terapeuti sa zhodujú na tom, že jednou z hlavných príčin chronickej únavy sú práve osobné problémy, ktoré nemajú žiadny fyzický podklad. Často ide o problémy, ktorým pacient nevie čeliť a skrýva ich. Pokiaľ je fyzická príčina únavy vylúčená, pomáhajú terapeuti pacientom vyznať sa vo vlastnom živote a odhaliť v ňom skrytú príčinu.
Napríklad nevyjadrený žiaľ, môže mať za následok chronickú únavu. Dôvodom je to, že ľudia nie sú schopní náležite oplakať utrpenú stratu, či už ide o stratu blízkeho, domova, práce, nenarodeného dieťaťa.
Aj nevyjadrený hnev má často rovnaké následky ako nevyjadrený žiaľ. Mnoho ľudí sa ocitá v neúnosných životných situáciách, ale potlačujú svoj hnev. Toto potlačovanie zoberie veľa energie, takže už nezostáva dosť na riešenie iných vecí. K tomuto stavu sú zvlášť náchylné ženy, ktoré sú uväznené v manželstve alebo v práci, kde nemôžu plne uplatniť svoje schopnosti alebo sa im za ne nedostáva dostatočné ocenenie. Stáva sa im, že ich partner úplne ovláda alebo nevníma ich potrebu vyjadrovať svoje pocity. V takých situáciách strácajú ženy sebadôveru a môže sa u nich vyskytnúť depresia, ktorej príznakom môže byť aj únava, kde sa môže vyvinúť závislosť na liekoch (na ukľudenie, na spanie).

Príznaky

  • pretrvávajúca stála únava, niekedy prerušovaná trvajúca dlhšie než dva týždne

  • zmeny osobnosti, hlavne sklon k rozčuľovaniu, netrpezlivosti alebo depresii za stáleho pocitu únavy

  • znížená schopnosť sústredenia, problémy s výkonom bežných úkonov, zníženie záujmu o predtým obľúbené činnosti

Ak únava trvá dlhšie než dva týždne alebo je doprevádzaná horúčkou, chudnutím, nevolnosťami, chrapotom alebo bolesťami vo svaloch, veľká ospalosť počas dňa, ktorá narušuje každodenné normálne aktivity – vyhľadajte lekársku pomoc.

Svojpomoc

Dbajte na to, aby ste mali dostatok spánku, venujte sa relaxácii a dychovým cvičeniam, vo voľnom čase svojím koníčkom. Naučte sa prejavovať svoje pocity a uvolniť sa. Vhodný dostatok telesného pohybu a vyvážená strava, dostatočný prísun vitamínov a minerálov dopomôže predísť únave.
Doprajte si občasnú masáž, ktorá uvoľní napätie vo svaloch.

Ako môžu pomôcť potravinové doplnky

Sibírsky ženšen (všehojovec štetinatý, eleuterok) - má pozitívny vplyv na psychický stav a duševnú výkonnosť. Podporuje odolnosť organizmu. Používa sa ako prostriedok pri veľkej námahe, duševnom a fyzickom vypätí. Eleuterokok sa používa na relaxáciu a podporenie dobrej nálady.
Rodiola ružová - má vysoký stimulačný účinok pri fyzickej a duševnej námahe, odstraňuje vyčerpanosť a únavu, najmä duševnú, upravuje spánok, najmä fázový posun
Komplex vitamínov B – posilňujú nervový a imunitný systém
Vitamín C – zlepšuje imunitné funkcie, pomáha pri regenerácii buniek, tkanív a posilňuje funkciu nadobličiek, ktoré riadia tvorbu stresových hormónov v organizme (Amalaki kapsule, Acerola alebo výborný zdroj vitamínu C je aj rakytníková šťava)

Biochemické tkanivové soli

Kalium Phosphoricum – výborný prostriedok na prekonanie silného stresu, šoku, plačlivosti (napr. po rozchode, úmrtí v rodine a podobne). Podporuje regeneráciu a vitalitu mozgu a senzorických nervov, pri veľkej únave a syndróme vyhorenia, duševnej a fyzickej vyčerpanosti
Magnesia phosphorica – relaxácia svalov a nervov, reguluje elektrické napätie nervov, pomáha pri vyčerpaní, strese, vnútornom napätí a neistoty, nespavosti, neuróze
Natrium Phosphoricum – ak je organizmus prekyslený v dôsledku nesprávnej životosprávy
Ferrum Phosphoricum – pri chudokrvnosti, pri väčšej strate krvi pri menštruácii, upravuje metabolizmus železa a podporuje jeho vstrebávanie, pôsobí proti únave z prepracovania, počas skúškového obdobia (kombinovať s Kalium Phosphoricum), pri rýchlej únaviteľnosti a nízkom tlaku krvi

Bachove kvetové esencie

Olive – nedostatok energie, kedy je na človeku všetkého príliš, duševná aj fyzický únava
Oak – nevzdáva sa, aj keď je už unavený
Hornbeam – človek sa cíti úplne vyčerpaný z denných povinností
Elm – veľká psychická aj fyzická únava
Wild rose – totálne vyčerpanie hraničiace s apatiou a nechuťou


Analýza zdravotného stavu vám môže poukázať, kde sa príčina únavy nachádza. Vďaka nej zistíte, ktoré vitamíny, minerály vám chýbajú, v akom psychickom rozpoložení sa nachádzate a dostanete konkrétne odporúčania na zlepšenie vášho celkového stavu.