Poradíme

10 tipov na chudnutie, ktoré sa oplatí počúvať

Povedzme si pravdu, chudnutie (a udržanie si hmotnosti) v roku 2022 neznamená mučivé diéty ani existenciu na kapustnici

Ďalší nový rok, ďalšia „zázračná“ diéta – plná falošných sľubov, však? Omyl! Deprivácia a obsedantné počítanie kalórií nie sú na programe zdravej výživy pre rok 2022. Opravte sa a cíťte sa dobre s našimi nezmyselnými tipmi na dlhodobé chudnutie.

1. Stanovte si reálny cieľ chudnutia

Stanovte si cieľ stratiť kameň v prvom týždni vašej diéty a zlyháte na plnej čiare. Namiesto toho sa snažte zhodiť dve kilá týždenne a máte šancu. Realistické ciele v oblasti chudnutia sú mimoriadne dôležité, pretože ohromujúci pocit zlyhania, keď vstúpite na tieto váhy a nesplníte svoj cieľ, je príliš lákavý vzdať sa.

2. Pozrite sa na svoj dlhodobý diétny plán v zvládnuteľných štvortýždňových kúskoch

Ak schudnete dve kilá týždenne počas štyroch týždňov, stratíte len niečo vyše pol kameňa. Ak naozaj chcete stratiť dva kamene, snažte sa stratiť pol kameňa za mesiac počas štyroch mesiacov. Môže sa to zdať ako pomalý a dlhý proces, ale dosiahnutie cieľovej hmotnosti každý týždeň bude oveľa obohacujúcejšie ako takmer isté zlyhanie pri pokuse o okamžitú stratu.

3. Znížte kalórie, nie jedlá

Príliš veľa ľudí, ktorí držia diétu, si myslí, že najlepším spôsobom, ako schudnúť, je hladovať svoje telo počas dňa a predstava, že si v piatok večer dajú na večeru fish and chips, ich privedie do stresovej vyrážky. Toto však naozaj nemusí byť. Ženy by sa mali snažiť zjesť približne 1250 kalórií denne, keď sa snažia schudnúť, a tieto kalórie by mali byť rozdelené medzi raňajky, obed, večeru a desiatu. A ak chcete kari alebo pečienku? Môžete si ho dať – urobte si radšej vlastnú zdravšiu verziu, než by ste mali ísť do miestneho take away alebo pubu.

4. Spriateliť sa s tukom

Mastné jedlá, ako je maslo, sú často vnímané ako diabolské jedlo pre tých, ktorí chcú schudnúť, ale v skutočnosti potrebujeme určité množstvo tuku v našej strave, aby sme si udržali energetickú hladinu počas dňa. Zamiešajte lyžičku kokosového oleja do rannej kaše alebo pokvapkajte misku paradajkovej polievky trochou maslového mandľového oleja.

5. Hľadajte zdravšiu verziu svojej obľúbenej maškrty

Všetci máme medzi jedlami hlad a jedným z najbežnejších jedál, po ktorých ženy túžia, je čokoláda. Ak sa snažíte schudnúť, rodinná tabuľka mliečnej čokolády pravdepodobne nie je riešením, ale to neznamená, že si nemôžete dať desiatu. Keď sa nabudúce pristihnete, že siahnete po podnose na mlieko, skúste si dať namiesto toho malú hrsť orieškov obalených čokoládou, tri tenké ryžové koláčiky z tmavej čokolády alebo tyčinku zo sladkého drievka s prírodnou príchuťou.

6. Naplánujte si jedlo vopred

Dodržiavanie plánu zdravého stravovania je ťažké, keď máte len hodinu na to, aby ste si niečo vzali počas obedňajšej prestávky, alebo idete domov neskoro zo stretnutia a nemáte nič na večeru. Toto sú časy, kedy sa až príliš ľahko necháme zlákať nezdravým jedlom a spracovanými „pochúťkami“. Aby ste predišli takýmto situáciám, naplánujte si jedlo na týždeň každú nedeľu predtým, ako pôjdete do veľkého obchodu s potravinami. Zostavte si tabuľku so stĺpcom pre každý deň a priestorom na raňajky, obed, večeru a desiatu. Je to tiež skvelý spôsob, ako sledovať príjem kalórií.

7. Vyhnite sa nudným stravovacím návykom

Môže sa zdať jednoduchšie kúpiť si vrecúško kaše a dať si ju na raňajky každý deň, no zároveň je to nesmierne nudné. Jedlo je palivo, ale jedlo by malo byť aj zábavné – snažte sa preto do jedál vložiť čo najviac rozmanitosti. Zmiešajte si raňajky s miešanými vajíčkami, avokádom na toaste alebo supertrendovým pudingom z chia semienok.

8. Jedzte dúhu

Mnohí z nás majú problémy s konzumáciou dostatočného množstva ovocia a zeleniny každý deň – a povedzme si úprimne, ak dostaneme päť potrebných potravín, koľko rozmanitosti je vo vašich bežných ovocných snackoch a prílohových šalátoch? Stanovte si výzvu jesť každý deň rôzne farby. Toto by mohla byť perfektná výhovorka na vyskúšanie toho fialového karfiolu alebo červeného ružičkového kelu, ktorý si stále všímate na miestnom trhu

9. Čítajte etikety na svojich potravinách

Väčšinu času nemáme potuchy, čo patrí do našich skríň, takže ak to s chudnutím myslíte vážne, budete musieť začať čítať ich etikety. Vyberajte si potraviny, ktoré majú menej ako 3 g tuku a 5 g cukru na 100 g. Je pravdepodobné, že vaša obľúbená omáčka na cestoviny obsahuje viac cukru a soli, v takom prípade ju prestaňte kupovať a namiesto toho sa naučte vyrábať si vlastnú!

10. Nebojte sa skúšať nové jedlá

To, že ste karfiol neznášali, keď ste boli malí, neznamená, že sa vám bude aj teraz nepáčiť. Pokúste sa každý týždeň zaradiť do svojho jedálnička jedno nové zdravé jedlo, aby ste si vytvorili väčšiu rozmanitosť a naplnili vás extra živinami.

Autor: Kim Morphew / Zdroj a Foto: Healthy Magazine