Poradíme

Čo je menopauza a čo robí s vaším telom?

Zisťujeme, prečo je nevyhnutné byť otvorenejší v súvislosti s menopauzou, a dostávame odpovede na naše najväčšie otázky týkajúce sa menopauzy od riaditeľa pre medicínske záležitosti spoločnosti Vitality a bývalého praktického lekára Dr. Dawn Richardsovej…  Menopauza je prirodzenou súčasťou ženského životného cyklu. Avšak až v posledných rokoch začali ženy o tomto probléme otvorenejšie diskutovať.

Dr Dawn Richards to zažila na vlastnej koži vo svojej ordinácii. „Myslím si, že v minulosti, dokonca aj ako praktický lekár, som si nemyslím, že za vami ženy naozaj prišli, aby diskutovali o menopauze. Len si mysleli, že je to niečo, s čím sa musíš zmieriť."

„Myslím si, že je skutočne pozitívne, že ženy sú čoraz otvorenejšie, pokiaľ ide o symptómy a skúsenosti s menopauzou, pretože je to prirodzená súčasť života ženy.

Prejdete pubertou, máte za sebou plodné roky a potom vstúpite do novej životnej fázy, ktorá je rovnako naplnená ako všetky ostatné. Ide len o to, že ako v puberte, aj tu potrebujete obdobie adaptácie, aby ste to prekonali."

Čo je vlastne menopauza?

"Oficiálna definícia je, keď žena prestane mať menštruáciu na celých 12 mesiacov."

Prečo nastáva menopauza?

„Stáva sa to preto, že vaječníky zlyhajú a prestanú byť schopné uvoľňovať vajíčka. Môže to byť dôsledok prirodzeného starnutia alebo preto, že vaječníky sú poškodené v dôsledku rádioterapie alebo chemoterapie, alebo preto, že boli odstránené súčasne s hysterektómiou.“

Čo sa stane, keď je vaša menopauza dôsledkom prirodzeného starnutia?

„Od narodenia máte stanovený počet vajíčok, ktoré máte uložené vo vaječníkoch. S pribúdajúcim vekom sa počet dostupných vajíčok prirodzene začína znižovať a to sa zrýchľuje od veku 40 rokov.  „Dominový efekt je taký, že vaše vaječníky sú menej schopné reagovať na účinok hormónov uvoľňovaných hypofýzou, čo vedie k tomu, že sa produkuje menej estrogénu. Zmeny hormónov, vrátane estrogénu, potenciálne vedú k rozvoju symptómov menopauzy.

V akom veku nastáva menopauza?

"Každá žena je iná, ale všetko medzi 40. a 50. rokom je možné, pričom 51 je priemerný vek."

Ako dlho to trvá?

"Príznaky zvyčajne začínajú niekoľko mesiacov alebo rokov pred ukončením menštruácie u ženy - fáza známa ako perimenopauza - a v priemere trvajú asi štyri roky od poslednej menštruácie."

Aké sú rôzne štádiá menopauzy?

1. Perimenopauza je, keď vaječníky postupne produkujú menej estrogénu. Práve v tomto štádiu sa u mnohých žien začínajú prejavovať prvé príznaky, ako je nepravidelná menštruácia, občasné návaly tepla a nočné potenie. Nie všetky ženy majú tieto perimenopauzálne príznaky, ale vo všeobecnosti pomáhajú signalizovať, že menopauza je na ceste.
2. Menopauza nastáva, keď ste nedostali menštruáciu 12 mesiacov za sebou.
3. Postmenopauza definuje roky po menopauze. Počas tejto fázy sa mnohé menopauzálne symptómy zmiernia, hoci efekt nedostatku hormónov ako estrogén bude pretrvávať – napr. vaginálna suchosť.

Aké sú fyzické príznaky, ktoré môžete pociťovať počas perimenopauzy a menopauzy?

„Existuje menšina žien, ktoré nemajú vôbec žiadne príznaky a ich menštruácia sa jednoducho zastaví. Myslím si však, že drvivá väčšina áno.  Počas tejto doby sa môže zmeniť vzor menštruácie (často sa stanú menej pravidelné), môžete začať pociťovať návaly tepla, nočné potenie, suchosť pokožky a vaginálnu suchosť.

Aký vplyv má perimenopauza / menopauza na váš mozog?

„Veľa žien zažíva zábudlivosť a má problémy so sústredením. Či to súvisí s tým, že nespíte, alebo to priamo súvisí s menopauzou, je predmetom diskusie. Niektoré ženy môžu tiež pociťovať zmeny nálady v dôsledku hormonálnych zmien a emocionálneho dopadu vyrovnávania sa so stratou plodnosti.

Ako sa diagnostikuje menopauza - existuje test?

„Ak pociťujete príznaky a ste v správnej vekovej kategórii, nepotrebujete krvný test, aby ste to diagnostikovali. Ak je to však trochu neisté alebo máte menej ako 45 rokov, existuje test, ktorý možno vykonať na meranie hormónu hypofýzy FSH, ktorého hladiny počas tohto obdobia stúpajú.

Kam by ste ľuďom odporučili, aby sa obrátili na podporu alebo ak majú otázky?

„Podpora rovesníkov je naozaj dôležitá, preto sa začnite rozprávať so svojimi priateľmi o tom, čo prežívate a ako sa cítite. Mali by ste sa porozprávať so svojím praktickým lekárom, ak pociťujete príznaky a chcete sa porozprávať o spôsoboch, ako ich zvládnuť.

Autor, Zdroj a Foto: Vitality