Poradíme

Spýtajte sa odborníka na výživu: je káva pre vás dobrá?

Zistite fakty pri príležitosti Národného dňa kávy. Pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy (29. septembra) sme sa opýtali Fridy Harju, odborníčky na výživu z aplikácie Lifesum (www.lifesum.com), ako začleniť svoje obľúbené latte, americano alebo flat white do zdravého životného štýlu.

Podľa prieskumu Britskej kávovej asociácie sa len v Spojenom kráľovstve dnes vypije približne 55 miliónov šálok kávy. Často sa zdá, že rady o tom, koľko kávy piť a kedy si ju dať, sú zmätočné - Frida preto na základe najnovších výskumov pre nás užitočne zvážila zdravotné prínosy a riziká.  Toto nám povedala:

Kontrola porcií

Káva, ak sa pije s mierou, môže skutočne povzbudiť váš mozog tým, že zlepší vašu koncentráciu, ako aj poskytnúť antioxidanty, ktoré pomáhajú vášmu telu bojovať s chorobami. Švédski vedci totiž zistili, že pitie mierneho množstva kávy môže znížiť riziko cukrovky 2. typu, ischemickej choroby srdca, mŕtvice a ďalších kardiovaskulárnych ochorení. Množstvo "miernej" kávy sa u jednotlivých ľudí líši - podľa odporúčaní je prijateľné množstvo 3-5 šálok kávy denne. Niektorí ľudia však môžu byť menej citliví ako iní a váš príjem v rámci usmernenia by mal vychádzať z osobných preferencií a tolerancie kofeínu.

Ak skonzumujete príliš veľa kávy za deň, môže vám to spôsobiť triašku, problémy so spánkom alebo pocit stresu. Káva je vysoko návyková - síce sa po nej cítite čulejší, ale keď adrenalín z kávy vyprchá, budete sa cítiť dvakrát tak unavení ako predtým. Tento jav sa nazýva adrenalínové vyčerpanie, ktoré vás následne prinúti siahnuť po ďalšej šálke.

Kedy piť kávu

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, najlepší čas na pitie kávy nie je hneď, ako vstanete z postele, ale niekoľko hodín po začiatku dňa. Súvisí to s hladinou kortizolu vo vašom tele - chemickej látky, ktorá signalizuje telu, že je čas zobudiť sa a začať sa hýbať. Keď ako prvé vypijete kávu, zabráni to telu produkovať toľko kortizolu, koľko by malo. To spôsobuje, že sa spoliehate na prísun energie z kofeínu, čo má zase negatívny vplyv na váš cirkadiánny rytmus.

Káva a zdravotné problémy

Kávu by ste mali piť s mierou, ak máte nejaké zdravotné problémy. Napríklad pitie kávy nalačno môže zvýšiť produkciu kyseliny chlorovodíkovej, ktorú naše telo používa na trávenie potravy. Pri nadmernej produkcii môže znížiť prirodzenú hladinu kyseliny, čo môže viesť k nestráveným bielkovinám, ktoré sú spojené s IBS a nadúvaním, preto sa pred pitím kávy uistite, že ste sa najedli. Podobne, ak trpíte žalúdočnými vredmi, gastritídou alebo Crohnovou chorobou, odporúča sa vyhýbať sa káve, pretože môže podráždiť žalúdok a spôsobiť zbytočné ťažkosti.

A napokon, boli zistené súvislosti medzi kávou a pohlavnými hormónmi, najmä u niektorých žien trpiacich syndrómom polycystických vaječníkov. Hoci táto súvislosť nie je úplne objasnená, predpokladá sa, že kofeín zvyšuje množstvo estrogénu produkovaného v tele, a preto sa ženám s PCOS odporúča obmedziť alebo úplne vylúčiť kávu z jedálnička.

Ak si chcete odvyknúť od kávy, začnite tým, že znížite jej množstvo. Ak máte pocit, že rannú kávu potrebujete, poobede vyskúšajte menej kofeínové nápoje, napríklad zelené čaje. Postupne by ste mali namiesto kávy voliť čaje, napríklad zdravý bylinkový čaj alebo bylinkovú kávu. Tie vás, dúfajme, odvedú od nutkania dať si kávu a pomôžu vašej chuti na niečo horúce na pitie.

Zdravšia káva

Hoci káva sama o sebe má množstvo zdravotných výhod, ako je uvedené nižšie, môžete si svoju šálku urobiť ešte zdravšou. V prvom rade prestaňte piť kávu niekoľko hodín pred spaním, pretože tak zabránite tomu, aby kofeín narušil váš spánok. Po druhé, dbajte na to, aby ste kávu nepreplnili cukrom, pretože to zruší jej zdravotné výhody a pridá ďalšie kalórie. Namiesto toho použite prírodné sladidlo, napríklad lyžičku medu, alebo ak si chcete len dodať extra chuť, škorica je skvelým a zdravým doplnkom vašej každodennej šálky.

Zlepšenie nálady

Už samotná vôňa kávy môže mať na ľudí pozitívny vplyv. Kofeín má medzi vedcami povesť prostriedku zvyšujúceho vitalitu a šťastie. Ukázalo sa tiež, že chemické reakcie, ktoré kofeín spôsobuje v našom mozgu, môžu mať pozitívny vplyv v boji proti depresii. Okrem toho k tomu, aby sme sa cítili šťastnejší, prispievajú aj antioxidanty obsiahnuté v káve.

Lepší športový výkon

Pitie kávy pred tréningom môže znížiť pocit únavy spojený s fyzickou aktivitou. Cvičenie je preto ľahšie, čo vám dáva možnosť podávať lepšie výkony. Zablokuje tiež receptory pre adenozín v mozgu, pričom adenozín je neurotransmiter, ktorý nás unavuje.

Predchádzanie bolesti svalov

Podľa štúdie na univerzite v Georgii môže vypitie dvoch šálok kávy hodinu pred začiatkom tréningu znížiť bolestivosť svalov po jeho skončení. Tá istá štúdia tiež zistila, že kofeín môže poskytnúť lepšiu úľavu od bolesti ako iné lieky proti bolesti, takže si určite dajte šálku alebo dve predtým, ako vyrazíte do posilňovne.

Ochrana pokožky

Veľká štúdia na 445 000 mužoch a ženách zistila, že tí, ktorí denne vypili štyri alebo viac šálok kávy, mali nižšie riziko vzniku rakoviny kože. Je to najmä vďaka mnohým zlúčeninám obsiahnutým v káve, ako sú kofeín, polyfenoly a trigonelín, ktoré znižujú zápal a iné poškodenia kože spôsobené UVB žiarením. Ďalšie zdravotné ochorenia, pred ktorými chráni, sú cukrovka 2. typu, ischemická choroba srdca, mozgová príhoda a kardiovaskulárne ochorenia.

Lepšia pamäť

Pitie dvoch šálok kávy denne môže pomôcť zlepšiť vašu pamäť a zvýšiť kognitívny výkon. Káva totiž obsahuje kofeín, ktorý po požití nakoniec putuje do mozgu a núti neuróny v mozgu pracovať rýchlejšie. Švédska štúdia navyše zistila, že u konzumentov kávy je nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby, a to vďaka vysokým hladinám antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v kofeíne.

Autor: Francesca Specter / Zdroj a Foto: Healthy Magazine

Aktuálna ponuka kávovary a espressa