Poradíme

Výber ideálneho traktora pre konský statok

Pri výbere kompaktného traktora pre konský statok zohľadnite svoje budúce potreby. Aj malé traktory predstavujú veľkú investíciu, preto je dôležité zaobstarať si traktor správnej veľkosti pre prácu, ktorú potrebujete vykonať. Výkon je to, čo v kompaktnom traktore vyvoláva závrat, ale nenechajte sa príliš zväzovať humbukom okolo konských síl. Pri výbere traktora pre konský majetok musíte zvážiť aj veľkosť, hmotnosť a celkové možnosti.

Menšie traktory

Rozhodovanie medzi kompaktným a subkompaktným traktorom pre váš majetok s koňmi často závisí od vášho rozpočtu a požadovaných úloh, ktoré budú od motora odoberať výkon a prenášať ho na pripojené náradie prostredníctvom vývodového hriadeľa (PTO).

"Subkompaktné úžitkové traktory sú najmenšou triedou traktorov, ktoré majú zvyčajne menej ako 20 koní s vývodovým hriadeľom a zvyčajne sa používajú so 4-stopovými náradiami," hovorí Jeremy Linder, generálny riaditeľ spoločnosti Ag-Bag Forage Solutions v Astorii v štáte Ore. "Kompaktné úžitkové traktory majú širšiu definíciu, ale zvyčajne majú 20 až 40 koní vývodového hriadeľa a sú schopné používať väčšie 5- alebo 6-stopové náradie. Pre mnohých spotrebiteľov je to o kompromise medzi obstarávacími nákladmi na zariadenie a časom. Menšie subkompaktné stroje môžu vykonávať rovnaké úlohy, ale nebudú také efektívne ako väčšie kompakty."

Podľa Mika Wilesa, ktorý je na svojom kanáli na YouTube, ktorý sa zameriava na bezpečnosť a vzdelávanie tých, ktorí s traktormi začínajú, známy ako "Traktor Mike", je subkompaktný traktor len o niečo väčší ako najväčšie trávnikové traktory, ale má dieselový motor a trojbodový záves. "Sú príjemné pre menšie pozemky s rozlohou do 5 akrov, výborne pracujú v stiesnených priestoroch a dajú sa uskladniť v rohu garáže. Subkompaktný traktor je dobrým prvým krokom na vstup do vlastníctva traktora, ale množstvo z nich sa neskôr vymení za väčšie."

Je väčší lepší?

Kompaktné traktory sa vyrábajú v niekoľkých veľkostiach. Zatiaľ čo niektorí výrobcovia jednoducho označujú všetky rôzne veľkosti ako kompaktné úžitkové traktory, iní rozdeľujú veľkosti na malorámové kompakty, stredne veľké kompakty a plnohodnotné kompakty. Wiles odporúča, aby ste si zaobstarali najväčší traktor, aký si môžete dovoliť.

Linder s ním do istej miery súhlasí.

"Snažíme sa prispôsobiť vybavenie prevádzke, ale keď sú pochybnosti, odporúčame ísť do väčšieho," hovorí. "Málokedy sa nám stane, že by zákazník ľutoval kúpu väčšieho traktora na začiatok, ale bežne sa nám stáva, že zákazníci po niekoľkých rokoch prejdú na väčšiu jednotku. Našim zákazníkom odporúčame, aby si najprv kúpili druhý traktor."

Body za konskú silu

Koľko konských síl skutočne potrebujete? Krátka odpoveď znie, že potrebujete dostatok na to, aby ste mohli poháňať svoje náradie. Ak si kúpite traktor na chov koní na spodnej hranici výkonového rozsahu, môže sa stať, že sa bude namáhať pri vykonávaní každodenných úloh, čo môže spôsobiť, že sa vám traktor pokazí a spôsobí časté a drahé opravy.

Čím viac koní má kompaktný traktor, tým viac môžete ťahať a ťahať. Preto si vyberajte výkon podľa svojich úloh, náradia potrebného na vykonanie týchto úloh a podľa toho, ako rýchlo chcete tieto úlohy vykonať.

Podľa Wilesových skúseností je náradie, ktoré potrápi viac ľudí, krovinorez alebo rotačná fréza.

"Noví zákazníci si kúpia traktor s výkonom 35 koní, ktorý sa im zdá veľký, a šesťmetrovú kosačku," hovorí. "Ale o pár rokov sa rozhodnú, že chcú mať pastviny pokosené rýchlejšie a chcú 12-metrovú batériovú kosačku a zistia, že nemajú dostatok sily, aby ju utiahli. Takisto, ak máte nejaké myšlienky na neskoršie skládkovanie sena, určite chcete väčší traktor. Diskové kosačky a lisy na okrúhle balíky vyžadujú veľa konských síl."

Konská sila a hmotnosť traktora

Pri porovnávaní konských síl nezabudnite, že výkon motora a výkon vývodového hriadeľa nie sú tie isté veci. Výkon motora je výkon, ktorý má traktor bez toho, aby k nemu bolo čokoľvek pripojené, zatiaľ čo výkon vývodového hriadeľa je výkon, ktorý je k dispozícii na prevádzku náradia. Vždy sa uistite, že traktor má dostatočný výkon vývodového hriadeľa na prácu.

"Každé náradie poháňané vývodovým hriadeľom bude mať požadovaný výkon a ten sa vzťahuje na výkon vývodového hriadeľa, nie na výkon motora," hovorí Wiles.

Bezpečná prevádzka však nie je len o tom, varuje Linder.

"Samotný výkon by nemal byť hnacím motorom pri rozhodovaní sa pre konkrétny model, pretože hmotnosť traktora je rovnako dôležitá," hovorí. "Ak potrebujete traktor, ktorý dokáže bezpečne premiestniť 1 000 kg, nekupujte niečo, čo to nedokáže. Väčšie náradie si na bezpečnú prevádzku bude vyžadovať viac koní a väčšiu hmotnosť. Napríklad subkompaktný traktor má dostatok konských síl na prevádzku 5-metrovej rotačnej frézy, ale nie je dostatočne ťažký na to, aby to robil bezpečne."

Bezpečnosť na prvom mieste

Bez ohľadu na to, akú veľkosť a typ kompaktného traktora si nakoniec kúpite, vždy dávajte prednosť bezpečnosti. Aj malé traktory môžu byť nebezpečné, možno ešte viac. Kompaktné traktory sú menšie a ľahšie, čo uľahčuje ich ovládanie, ale zároveň vás vystavuje väčšiemu riziku, najmä v dôsledku prevrátenia v dôsledku ťažkého nákladu, ktorý spôsobuje, že traktor je ťažký zhora.

"K nehodám môže dôjsť v okamihu, najmä u nových operátorov," varuje Wiles. "Ak ste nikdy traktor neobsluhovali a kupujete si svoj prvý, absolvujte školenie o bezpečnosti prevádzky traktora ešte predtým, ako si sadnete na sedadlo a otočíte kľúčikom."

Foto: Freepik / Zdroj: Horse Illustrated / Autor: Moira McGhee