Piár články

Moringa Olejodárna (moringa olejfera) - strom života

V poslednej dobe sa dostáva stále viac do povedomia Moringa olejodárna. Je to výnimočný strom so širokým spektrom účinných látok, plný minerálov, vitamínov, esenciálnych aminokyselín a antioxidantov.

Moringa Olejodárna (moringa olejfera) - strom života

O moringe

Moringa oleifera pochádza pôvodne z Indie, kde rastie na úpätí Himalajských hôr. V starých vedách už boli informácie o moringe pred 5000 rokmi a Ajurveda hovorí o tom, že moringa môže liečiť cez 300 chorôb. V priebehu storočí sa dostal Moringa-strom cez tropické a subtropické regióny zeme, kde bol medzičasom kultivovaný do mnohých krajín a pestovaný ako zelenina. Moringa sa tiež v priebehu storočí prispôsobil k svojmu okoliu a medzičasom je už známych 13 druhov Moringa.
Najznámejším druhom je však Moringa oleifera, ktorým sa hlavne chceme zaoberať. Strom môže za jeden rok dosiahnuť výšku do 8 metrov. Skoro nekonečné sa javia možnosti použitia a využitia v mnohých oblastiach každodenného života. V krajinách pôvodu slúži po tisícročia ako potrava, medicína a zdroj energie.

Aké sú výhody?

Verí sa, že moringa má mnoho výhod a jej využitie siaha od zdravia a krásy až po pomoc pri prevencii a liečbe chorôb. Výhody moringy zahŕňajú:

1. Ochrana a výživa pokožky a vlasov
Olej zo semien moringy je prospešný pre ochranu vlasov pred voľnými radikálmi a udržuje ich čisté a zdravé. Moringa tiež obsahuje bielkoviny, čo znamená, že pomáha pri ochrane kožných buniek pred poškodením. Obsahuje tiež hydratačné a detoxikačné prvky, ktoré tiež posilňujú pokožku a vlasy.

2. Liečba edému
Edém je bolestivý stav, pri ktorom sa tekutina hromadí v špecifických tkanivách v tele. Protizápalové vlastnosti moringy môžu byť účinné pri prevencii vzniku edému.
Zdá sa, že moringa chráni pečeň pred poškodením spôsobeným antituberkulárnymi liekmi a môže urýchliť proces jej opravy.

4. Prevencia a podpora pri liečbe rakoviny
Výťažky z moringy obsahujú vlastnosti, ktoré môžu pomôcť predchádzať vzniku rakoviny. Obsahuje tiež niazimicín, čo je zlúčenina, ktorá potláča vývoj rakovinových buniek.

5. Liečba žalúdočných ťažkostí
Výťažky z moringy môžu pomôcť pri liečbe niektorých porúch žalúdka, ako je zápcha, gastritída a ulcerózna kolitída. Antibiotické a antibakteriálne vlastnosti moringy môžu pomôcť inhibovať rast rôznych patogénov a jej vysoký obsah vitamínu B pomáha pri trávení.

6. Boj proti bakteriálnym ochoreniam
Vďaka svojim antibakteriálnym, antifungálnym a antimikrobiálnym vlastnostiam môžu extrakty z moringy bojovať proti infekciám spôsobeným Salmonella, Rhizopus a E. coli.

7. Zdravšie kosti
Moringa tiež obsahuje vápnik a fosfor, ktoré pomáhajú udržiavať kosti zdravé a silné. Spolu so svojimi protizápalovými vlastnosťami môže extrakt z moringy pomôcť pri liečbe stavov, ako je artritída a môže tiež liečiť poškodené kosti.

8. Liečba porúch nálady
Moringa je považovaná za užitočnú pri liečbe depresie, úzkosti a únavy.

9. Ochrana kardiovaskulárneho systému

Silné antioxidanty nachádzajúce sa v extrakte z Moringy môžu pomôcť predchádzať poškodeniu srdca a tiež sa ukázalo, že udržiavajú zdravé srdce.

10. Pomoc pri hojení rán
Ukázalo sa, že výťažok z moringy pomáha pri uzatváraní rán a znižuje výskyt jaziev.

11. Liečba cukrovky
Moringa pomáha znižovať množstvo glukózy v krvi, ako aj cukru a bielkovín v moči. To zlepšilo hladiny hemoglobínu a celkový obsah bielkovín u testovaných.

12. Liečba astmy
Moringa môže pomôcť znížiť závažnosť niektorých astmatických záchvatov a chrániť pred zúžením priedušiek. Ukázalo sa tiež, že pomáha pri lepšej funkcii pľúc a celkovom dýchaní.

13. Ochrana pred poruchami obličiek
Ľudia môžu mať menšiu pravdepodobnosť vzniku kameňov v obličkách, močovom mechúre alebo maternici, ak požívajú extrakt z moringy. Moringa obsahuje vysoké hladiny antioxidantov, ktoré môžu pomôcť úrovniam toxicity v obličkách.

14. Zníženie vysokého krvného tlaku
Moringa obsahuje izotiokyanát a niaziminín, zlúčeniny, ktoré pomáhajú zastaviť zhrubnutie tepien, čo môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku.

15. Zlepšenie zdravia očí
Moringa obsahuje vlastnosti zlepšujúce zrak vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Moringa môže zastaviť dilatáciu sietnicových ciev, zabrániť zhrubnutiu kapilárnych membrán a inhibovať dysfunkciu sietnice.

16. Liečba anémie a kosáčikovitej anémie
Moringa môže pomôcť telu absorbovať viac železa, a tým zvýšiť počet červených krviniek. Predpokladá sa, že rastlinný extrakt je veľmi užitočný pri liečbe a prevencii anémie a kosáčikovitej anémie.

Kvalitnú moringu a rôzne produkty z nej môžete kúpiť v eshope www.moringacaribbean.sk