Piár články

Zdravý spánok

Kvalitný spánok vám pomôže zlepšiť zdravie, náladu aj výsledky v práci

Premýšľali ste niekedy o tom, ako dlho vám trvá kým zaspíte? Potrebujete viac ako 15 minút? Ak sa navyše počas noci často budíte a prehadzujete, možno je na čase zamyslieť sa, čo tieto problémy spôsobuje. Zlepšením prostredia na spánok zlepšíte aj samotnú kvalitu spánku, podporíte svoje zdravie a dokonca zlepšíte svoje pracovné výsledky.

Zdravý spánok

Prečo je dobrý spánok naozaj dôležitý?

Vplyv dobrého spánku na vašu náladu ste si určite všimli.  Ale vedeli ste, že vďaka kvalitnému spánku budete zdravší a  podáte oveľa lepší výkon v práci? Výskumy dokazujú, že dobrý spánok vám pomôže zvýšiť produktivitu a dosiahnuť ľahšie svoje ciele. Nedostatok spánku je totiž podľa vedcov jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa vaše telo dostane do stresového stavu.

Ďalším dôvodom, prečo si dopriať kvalitný spánok je zlepšenie pamäte. Stáva sa vám často, že si neviete spomenúť, prečo ste zdvihli slúchadlo, alebo komu ste to išli písať e-mail? Výskumy ukazujú, že spánok má pre našu pamäť veľký význam. Kým si užívate spánok, váš mozog je zaneprázdnený triedením spomienok, spájaním udalostí, vnemov a pocitov. Spánok vo forme krátkych zdriemnutí je tak isto skvelý pre osvieženie. Funguje lepšie ako kofeín. Nie nadarmo sa hovorí, že ak si s niečím nevieme poradiť, je lepšie sa na to vyspať a potom zrazu nájdeme riešenie.

Kde strávite tretinu svojho života?

Viete, ktoré miesto považujú ľudia za najobľúbenejšie vo svojej domácnosti? Áno je to posteľ. V posteli strávite až tretinu svojho času, a preto je naozaj dôležité, aby posteľ bola kvalitná a matrac, na ktorom spíte bol pohodlný a zároveň vám poskytol potrebnú oporu. 

Každý človek je jedinečný, niekto má radšej mäkšie a niekto tvrdšie matrace. Keď si chcete vybrať naozaj kvalitný matrac, navštívte Dormeo.sk. Dormeo ponúka široký výber matracov – mäkších, tvrdších, s pamäťovou penou, penovými pružinami, či dokonca obojstranných matracov. Pokiaľ máte radi možnosť výberu, obojstranné matrace sú pre vás ideálne v tom, že si jednoducho môžete podľa potreby matrac otočiť a zvoliť si buď mäkšiu alebo tvrdšiu stranu.

Kedy je ten správny čas na výmenu matraca?

  • Ak pociťujete opakujúcu sa bolesť chrbta je pravdepodobné, že na vine je zlý alebo starý matrac. Ľudia trpiaci bolesťami chrbta by si mali zaobstarať kvalitný matrac, pretože ten poskytuje chrbtu lepšiu podporu.
  • Ak váš matrac po rokoch používania stratil tvar, tvrdosť alebo sa vlní, stratil svoju kvalitu, je opäť čas na nový matrac.
  • Ak máte alergiu na prachové roztoče a trápia vás problémy s dýchaním, keď sa uložíte do postele, je čas na nový čistučký matrac. Matrac totiž  po rokoch používania môže obsahovať až milión prachových roztočov a ďalšie alergény.

Foto: freepik