Inšpirácie

Inšpirácia, čo ku vode - paddleboard

V posledných rokoch sa stal paddle boarding veľmi populárnym a rozšíreným vodným športom, ktorý sa dá ľahko naučiť. Bez ohľadu na váš vek, pohlavie alebo skúsenosti, už po krátkej jednoduchej výučbe získate základné zručnosti, ktoré potrebujete na to, aby ste sa dostali von a pádlovali. Skvelé na tom je, že na nich môžete robiť toľko rôznych činností- od rybolovu až po fitness, je množstvo vzrušujúcich aktivít, ktoré si môžete užiť na vode. Nech už je váš záujem akýkoľvek, pravdepodobne to môžete vyskúšať na SUP!

Inšpirácia na vode - paddleboard

Stand up paddle boarding je tak všestranný, rôznorodý a je skvelou alternatívou k raftingu na divokej vode, kajakovaniu alebo kanoistike. Je to lepšie pre tých, ktorí sa obávajú, že uviaznu v kajaku hore nohami prevrátení, cítite sa oveľa voľnejšie pri pohybe. Najmä pre tých, ktorí majú bolesti chrbta a nôh, je to oveľa pohodlnejšie, takže si tento zážitok môžete užívať dlhšie.

Ešte pred tromi rokmi ľudia prichádzali s otázkou čo paddleboarding je. Mnohí, ktorí tento šport nepoznajú, sa pýtajú, v čom je paddle boarding odlišní od surfovania? Preto sme pre Vás pripravili niekoľko odpovedí na najčastejšie otázky.

Aký je rozdiel medzi nimi?

Pri paddle boardoch sa používa na pohyb pádlo, zatiaľ čo na surfovanie sa využíva telo surfera – ruky na pádlovanie a potom sa hmotnosť mení na pohyb dosky pri jazde na vlne.

Sú dosky rovnaké?

Paddle bordy a surfi sa hlavne líšia veľkosťou. SUP dosky sú dlhšie, okolo 4m dlhé, ťažšie a hrubšie, sú skvelé pre začiatočníkov a rodiny, pretože sú veľmi stabilné. Surfovacie dosky sa pohybujú vo veľkosti od cca 150- 280 cm a sú ľahšie.

Dôvodom rozdielu je použitie dosiek. SUP sú určené na kĺzanie po vlnách a omnoho lepšie používajú v stabilnejšej vode. Za to surfové dosky sú určené na jazdu s vlnami a potrebujú väčšiu mobilitu.

Môžete jazdiť na rovnakých vlnách?

SUP surferi a surferi môžu jazdiť na rovnakých vlnách. Pre SUP je však dobrým zvykom držať sa ďalej od oblastí, kde surferi jazdia na vlnách a naopak. SUP dosky sú z väčšej časti oveľa väčšie a menej citlivé ako surfové dosky. Samozrejme v prípade, že nie ste expert na oba druhy surfovania. Nakoľko SUP sú väčšie, menej citlivé a ťažšie na ovládanie, môže to byť nebezpečné surfovanie v oblastiach s veľkým množstvom ľudí.

Ako môžete vyskúšať surfovanie alebo SUP?

Ste pripravení vyskúšať jeden, alebo oba druhy surfovania? Na začiatok si určite požičajte vybavenie a vezmite lekciu surfovania. Dozviete sa tak viac o oboch športoch. Všetky tieto začiatočnícke tipy sú zhrnuté v jednej alebo dvoch lekciách od skúseného profesionálneho inštruktora. Stojí to za to!

Teraz, keď už viete, čo paddleboarding je, veríme že sa rozhodnete tento jednoduchý a zaujímaví druh športu vyskúšať. Je to prístupný a cenovo dostupný spôsob, ako si užiť pobyt vonku, rozhýbať telo a spojiť sa s priateľmi.

V tomto svete presýtenom pracovným nasadením, rodinnými drámami a technologickým zaťažením neexistuje lepšia protilátka ako koníček, napríklad aj SUP. Tento šport nás privádza späť k tomu, na čo už väčšina z nás zabúda - základom ľudského šťastia: čerstvému vzduchu, slnku a ľuďom, ktorých najviac milujete. Keď pádlujete na svojej doske, opúšťate rušný moderný svet a zúžite svoj pohľad na súčasnosť, len s vlastným telom, pádlom a prírodou. Vašou jedinou úlohou je vyhrievať sa na slnku a žiť v danom okamihu. Nie je nič silnejšie ako toto.