Inšpirácie

Mercedes-Benz GLS450 z roku 2022 je kráľom diaľničných vozidiel

Ak ste sa už rozhodli pre rozsiahlu rodinu SUV značky Mercedes-Benz, možno by bolo najlepšie začať od najvyššieho radu GLS. Sedemmiestny model 2022 GLS450 4MATIC, nedávno testovaný za 87 660 USD, spĺňa všetky možné požiadavky na komfort. Je veľké, výkonné a celkom honosné. Napriek 5 594 kilogramom pohotovostnej hmotnosti Mercedes prekonáva zotrvačnosť trojlitrovým radovým šesťvalcovým turbomotorom s výkonom 362 koní a krútiacim momentom 369 libier. Súčasťou systému je 48-voltový mild hybridný systém.

Štartér-generátor dokáže v krátkych intervaloch pridať 21 koní a pôsobí na zmiernenie oneskorenia turba - ktoré v praxi neexistuje. Vodič radí deväťstupňovú automatickú prevodovku prostredníctvom štíhlej páky a k dispozícii je niekoľko režimov.

GLS450 dokáže dosiahnuť rýchlosť 60 míľ za hodinu len za 5,5 sekundy. Ak to kupujúcemu nestačí, môže preskočiť na model GLS580 (101 250 USD), ktorý ponúka výkon 483 koní zo štvorlitrového osemvalca s dvoma turbodúchadlami. Jediným mínusom je slabá spotreba paliva - len 18 míľ na galón v meste a 24 na diaľnici (20 kombinovane). Takéto čísla sú dôvodom, prečo sa niektorí zákazníci vážne pozerajú na elektrické SUV.

Model 450 je pre väčšinu kupujúcich dostatočne rýchly. Na diaľnici je to kráľ ciest, s výkonom bez námahy, skvelým výhľadom na všetky strany a veľmi tichou prevádzkou. Na palube je pohon všetkých kolies aj vzduchové odpruženie.

Navyše Mercedes ponúka za 6 500 USD (len v GLS580) systém E-Active Body Control, ktorý neustále sleduje cestu pred vami a nastavuje systém odpruženia tak, aby zmierňoval nerovnosti. Toto auto je presne to, čo by štvorčlenná rodina (alebo len pár, ktorý má rád priestor) chcela na rýchlu cestu naprieč krajinou.

Keď sa nebudete pozerať na ukazovateľ benzínu, budete si užívať jazdu. GLS450 používa dva 12,3-palcové digitálne displeje, ktoré sa spájajú do jedného a poskytujú množstvo informácií. Viacfarebný systém ambientného osvetlenia so 64 smermi dáva o sebe vedieť a pri výjazde z vozidla vidíte trojcípu hviezdu Mercedesu premietanú na vozovku. Systém Burmester s 13 reproduktormi sa dá rozšíriť na trojrozmerný systém s presne dvojnásobným počtom reproduktorov. Opäť je však k dispozícii len v modeli GLS580 za 4 550 USD. Mercedes však ponúka stimuly na objednanie najvyššieho modelu.

Keyless Go je funkcia, vďaka ktorej zostane kľúčenka vo vrecku alebo v kabelke. Priblížte sa k vozidlu s kľúčenkou v blízkosti a dvere sa otvoria, keď sa dotknete kľučky. Ak chcete vozidlo zamknúť, stačí sa dotknúť kľučky dverí, keď ste vonku. Nie je možné zamknúť vozidlo s kľúčmi vo vnútri.

Kedysi ste si museli kúpiť švédsky automobil, aby ste získali špičkovú bezpečnostnú výbavu, ale teraz je mnoho takýchto asistentov štandardom aj v základných modeloch automobiliek na celom svete. Benz ponúka kompletnú paletu, ktorá zahŕňa štandardné automatické núdzové brzdenie s detekciou chodcov, asistent bočného vetra, asistent pre mŕtvy uhol a adaptívny asistent diaľkových svetiel. Varovanie pred opustením jazdného pruhu a asistent udržiavania v jazdnom pruhu sú však za príplatok.

Čierne kožené predné sedadlá sú veľmi pohodlné, majú vynikajúci priestor na nohy, veľa možností nastavenia a vyhrievanie aj chladenie. Druhý rad je celkom dobre prístupný cez veľké dvere, ale do tretieho radu sa dostanete po sklopení druhého s elektrickým pohonom len s niekoľkými úkonmi. Po usadení má tretí rad slušný priestor pre hlavu a rovnako ako vpredu aj dva konektory USB-C. Batožinový priestor je s posledným radom na mieste skromný - 17,4 metra kubického, ale po jeho sklopení sa zvýši na 42,7 metra. Ťažná kapacita je 7 700 libier.

Aj po dlhšej ceste budete z GLS450 vystupovať neochotne - je to taký príjemný zážitok, s ideálnou okolitou teplotou, jemne šumiacim stereom a vonkajším svetom (upozorňujem na trúbenie klaksónov a bzučanie plečky) obmedzeným na minimum.

Z tohto dôvodu oceňujeme 23,8-galónovú palivovú nádrž s dojazdom až 571,2 km pri jazde po diaľnici.

Autor: Jim Motavalli / Zdroj a Foto: barrons.com