Inšpirácie

6 tipov, ako si vybrať a pripraviť sa na dovolenku na Slovensku

Chcete stráviť letnú dovolenku na Slovensku a neviete, ako na to? V tomto článku Vám priblížime kroky, ktoré Vám pomôžu zorientovať sa v tom, ako si vybrať skvelú dovolenku aj na Slovensku.

 

Slovensko je krásna krajina. Dovolenku si tu dokážete užiť rôznymi spôsobmi a nájde si tu každý to svoje. Krásna príroda, množstvo národných parkov, historické mestá, hrady a zámky, prírodné jazerá, termálne kúpaliská, kúpele, aquaparky, kempingy – všetko to nám zaručuje, že aj dovolenka na Slovensku môže byť nezabudnuteľná.

ako si vybrať dovolenku na Slovensku

 

A ako si vybrať tú správnu dovolenku? Na začiatok je potrebné ujasniť si to, akú dovolenku chceme absolvovať. Pre správny výber by sme si mali zodpovedať zopár otázok.

 

  1. Aký je náš zámer dovolenky, resp. aké sú naše očakávania?

Každý z nás si dovolenku predstavuje rozdielne. Niekto vyhľadáva oddych a relax a niekoho skôr láka aktívna dovolenka v horách, prípadne dovolenka plná športu, atrakcií, návštev historických pamiatok a pod. Niekto môže chcieť romantiku so svojou polovičkou alebo sa nájdu aj takí, ktorí by chceli zažiť kombináciu všetkého. Ujasniť si to, o akú dovolenku mame záujem, je základom pre jej správny výber a naplánovanie.

  1. Aký rozpočet máme k dispozícií?

Od toho akým rozpočtom disponujeme závisí či už výber lokality, ubytovania, stravovania, výletov a mnohých ďalších záujmov, ktoré by sme chceli počas dovolenky realizovať. Ak máme tento rozpočet obmedzený, tak v takomto prípade je vhodné porovnávať jednotlivé ceny a vybrať si to, čo je pre nás cenou a kvalitou najprijateľnejšie. Otázka rozpočtu je preto veľmi podstatná.

  1. S kým ideme na dovolenku?

Výber lokality, ubytovania, stravovania a aktivít závisí od toho, či ideme na dovolenku ako rodinka s deťmi, zaľúbený pár, skupina kamarátov alebo sám. Preto je pri výbere tej správnej dovolenky dobre vedieť, s kým na ňu pôjdeme.

  1. V akej lokalite by sme chceli stráviť dovolenku?

Výber lokality závisí v podstate od toho, o aký typ dovolenky máme záujem a od toho, aké sú naše očakávania. Skvelým spôsobom, ako si vybrať lokalitu, kde strávime našu dovolenku, je vyhľadať si na internete blogy, ktoré sa venujú rôznym cestovateľským témam, prípadne také, ktoré sa venujú výnimočným miestam Slovenska. Môže to byť pre nás skvelou inšpiráciou na to, do akého kúta Slovenska zavítame.

  1. Aký typ ubytovania nám bude vyhovovať?

Ak vieme akým rozpočtom disponujeme, o akú dovolenku máme záujem a kto každý nám bude na nej robiť spoločnosť je fajn ujasniť si, aká forma ubytovania by bola pre nás najlepšou možnosťou. Budeme hľadať hotel s komplexnými službami? Či penzión, chatu, romantickú chalupu, prípadne chceme zažiť dobrodružstvo v karaváne alebo v stane?

  1. Ako na danú dovolenku pôjdeme?

Od toho, ako na danú dovolenku pôjdeme závisí to, čo všetko si so sebou môžeme zobrať. Ideme autom? Vlakom? Autobusom? Prípadne máme karaván? Zodpovedanie si tejto otázky nám pomôže pri samotnej príprave na dovolenku. J

 

Jedným z našich odporúčaní je vytvoriť si pri aktívnej dovolenke aj konkrétny „dovolenkový plán“, ktorý nám umožní užiť si dovolenku oveľa lepšie, ako keby sme to plánovali už počas samotnej dovolenky.

 

Zažiť dobrodružstvo, stráviť čas pri vode, spoznať nové historické miesta, navštíviť národné parky, to všetko a ešte mnoho ďalších skvelých veci môžete zažiť bez dlhého cestovania a to priamo na Slovensku. Jedinú vec, ktorú je potrebné urobiť, je poobzerať sa okolo seba a odhaliť krásy, ktoré nám naša krajina ponúka.