Ostatné

Kúpalisko alebo jazero? Kam k vode

Leto so sebou prináša hlavne teplé počasie, dovolenky, prázdniny i výlety pri vode. Nie každý chce ísť k moru a možno sa mu páči viac vo svojej rodnej krajine. K jazeru alebo na kúpalisko? Aké výhody nám obe tieto varianty ponúkajú? A mimo to, podľa akých kritérií si zvoliť to „naj“? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Výhody vody na ľudské telo a myseľ

Plávanie v jazere ponúka vzrušujúci pocit slobody, pričom je neuveriteľne upokojujúce a uvoľňujúce. Stav bez-tiaže vo vode môže mať upokojujúci účinok na myseľ, zlepšuje všímavosť a znižuje úzkosť a depresiu. Vďaka tomu uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia, ktoré vám zlepšia náladu.

Kúpalisko/ bazén

Bazény oveľa viac prispievajú k bezpečnému plávaniu. Väčšina bazénov má v stenách veľké svetlá (takže každý vidí, kto je pod vodou a kde), a sú oveľa plytšie ako jazerá, čo uľahčuje videnie a záchranu niekoho v prípade núdze.
Nepríjemným miestom pre ľudí s citlivou pokožkou môžu byť aj bazény na kúpalisku. Množstvo chemikálií používaných na udržanie čistej vody môže dráždiť pokožku a oči, čo spôsobuje vyrážky alebo iné kožné problémy.
Zhrnutie: Bazény(kúpaliská) sú čisté, pohodlné, zabezpečené (mali by byť), jednoduché, finančne platené, v spoločnosti ľudí, osvetlené, sledované, dobre prístupné. Nevýhody spočívajú v preľudnení, spoločnom kúpaní, možnosti šmyku a v používaných chemikáliách.

Jazero

Pokiaľ ide o estetiku, jazerá často vyhrávajú argument kúpalisko vs. jazero. Nedá sa poprieť, že kúpanie v jazere je krásny zážitok. Ste vonku, zvyčajne obklopení stromami a prírodnou krajinou. Väčšina jazier je tiež podstatne väčšia ako priemerný bazén, čo vám otvára nové príležitosti. Môžete sa kúpať, člnkovať, jazdiť na vodných. Môže to byť pre vás vzrušujúcejšie popoludnie pri vode, pretože si môžete pomiešať svoje aktivity počas dňa. Mimo to jazerá môžu byť oveľa čistejšie ako samotné bazény na kúpalisku. Teraz sa možno pýtate ako je to možné, veď bazény sú pravidelne čistené. Nuž pravda je taká, že počas letnej sezóny, keď je pri vode veľa ľudí (tlačia sa ako sardinky😊), tak voda môže byť znečistená kvôli ľudskej koži. Preto je dobré sa pred vstupom do bazénu opláchnuť vodou v sprche.

Na čo pozor pri výbere?- Pobyt pri jazere

Prirodzená entita, a to znamená, že si nikdy nemôžete byť istí, čo presne je pod vodnou hladinou.
Hĺbka jazera- Ak sa spolu-plavec začne topiť, všimnete si ho ťažšie. Taktiež pre menšie deti a neplavcov sú vhodné plytkejšie vstupy do jazier.
Čistota vody- je jazero naozaj vhodné na kúpanie? Plávanie v nečistej vode môže spôsobiť infekcie očí a uší.
Prúd jazera
Predmety v jazere- Kamene, úlomky, vegetácia, iné predmety. Pozor na infekcie!

Ako byť v bezpečí pri jazere:

Dno jazier a riek môže byť mäkké, nerovné a premenlivé. Ľudia často hádžu nejaký odpad do vody. Môže sa stať, že sa im i nejaké predmety vo vode stratia. Takže, pozor na ponorené predmety v jazere.
Vietor môže spôsobiť pohyb vody, trhané vlny, vďaka ktorým je plávanie nebezpečné. Veľké jazerá môžu vyzerať pokojne, no podmienky sa môžu rýchlo zmeniť.
Dávajte pozor na plávajúce nafukovačky počas veterných dní, pretože vás môže ľahko odfúknuť od brehu rovno do stredu jazera.

Ako byť v bezpečí pri bazéne:

Dodržiavajte bezpečnostné pravidlá bazéna a počúvajte pokyny plavčíkov v bazéne. Sú tu, aby vám pomohli. Tiež si všimnite značky označujúce hĺbku bazény. Zvyčajne sú umiestnené na boku bazéna.
Okolo bazéna sa vždy radšej prechádzajte ako behajte a pred vstupom do vody nezabudnite skontrolovať ostatných.
Najbezpečnejší spôsob, ako vstúpiť do vody, je sadnúť si na stranu bazéna, položiť ruky na jednu stranu, potom sa otočiť tvárou k stene a vstúpiť do vody.
Oboznámte deti s tým, ako sa správať na kúpalisku.

Tip: najkrajšie jazerá na Slovensku /prírodné kúpaliska

Zlaté piesky
Palcmanská Maša
Kolpašské jazerá
Sĺňava
Kuchajda
Veľký Draždiak
Štrkovec
Košariská
Jazero Plavecký Štvrtok
Oravská priehrada
Liptovská Mara

Bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete skočiť, základ je, že všetci sme zodpovední za vody, v ktorých sa kúpeme. Koniec koncov, čo je dobré pre životné prostredie, je dobré aj pre nás.

Foto: @rawpixel.com / Zdroj: nastip.sk