Poradíme

Trápia vás hemoroidy?

Ako napovedá ľudový názov zlatá žila, sú hemoroidy zdurené žily vo vnútri a vonku konečníka. Spôsobujú svrbenie a bolesti a sú najčastejšou príčinou krvácania z konečníka.

Trápia vás hemoroidy?

Vnútorné hemoroidy môžu napínaním pri stolici z konečníka vyliezť von – a dokonca zostať vysunuté ako malé, mäkké, tmavočervené hrbolčeky. Tieto vonkajšie hemoroidy, ktoré obvykle zmiznú behom jedného až dvoch týždňov – zanechávajú po sebe kožné uzlíky, ktoré dráždia a sú príčinou ďalšieho svrbenia. Krvná zrazenina alebo trombus niekedy spôsobí, že hemoroid stvrdne a veľmi bolí.


Stanovisko klasického lekárstva:

V prípade krvácania z konečník je nutné navštíviť lekára, aby zistil, či sa nejedná o nejakú vážnejšiu príčinu. Bolesti sa dajú zmierniť horúcimi kúpeľmi, hydrokortizonovými masťami a čípkami.

Vo vážnejších prípadoch, kedy sa hemoroidy často opakujú, prípadne neustupujú, sa môžu odstrániť operatívne s lokálnym znecitlivením.

Čo doporučujú terapeuti

Naturopatia

Terapeuti považujú za najčastejšiu príčinu hemoroidov spôsob života so stravou chudobnou na vlákninu a nedostatočným telesným pohybom, čo spôsobuje často zápachu, tlačenie na stolicu a následne užívanie preháňadiel. Naturopati odporúčajú pridať do stravy potraviny s vysokým obsahom vlákniny, napr. ľanové semeno, celozrnné potraviny, aby stolica bola mäkšia. Za dôležité považujú aj správne držanie tela a dostatočný pohyb, čím sa zmenší namáhanie dolných partií čriev. K zlepšeniu krvného obehu a zníženie problémov sa môžu prikladať horúce a studené obklady.

Aromaterapia

Esenciálne oleje doporučované na hemoroidy sú cyprišový, rumančekový, borievkový, kadidlový a myrhový. Použiť sa dajú akékoľvek dva s jednou kvapkou mäty piepornej.

K príprave sedacieho kúpeľa naplňte vanu do polovice vodou, pridajte 4 kvapky spomenutých olejov a posaďte sa do nej na 5-10 minút. Olej sa aplikuje aj ráno aj pri večernom sedacom kúpeli. K tomuto účelu sa zmiešajú 2 lyžičky(20 ml) rastlinného oleja s 10 kvapkami čistého esenciálneho oleja.

Fytoterapia

Odporúčajú sa adstringenté maste, napr.kostihojová, z pagaštanu konského, hamamelisu.

Homeopatia

AESCULUS – homeopatikum pripravené z gaštana - človek môže pociťovať bolesť, ako keby bol konečník plný malých ostňov (podobne ako ostnaté plody gaštana), bolesť hemoroidov spojená s bolesťou chrbta, alebo bolesť sa šíri nahor do krížovej oblasti, svrbenie a suchosť konečníka s pocitom suchého trenia pri odchode stolice.

ALOE - typické sú prekrvené hemoroidy, ktoré vyzerajú ako strapec hrozna, zlepšenie studeným obkladom.

COLLINSONIA – bolesť hemoroidov s pocitom malých ostňov v konečníku (podobne ako Aesculus), zvláštnym príznakom je striedanie hemoroidov s búšením alebo problémami srdca, môže byť prítomná zápcha s výraznou plynatosťou.

HAMMAMELIS – hemoroidy spojené s krčovými žilami, znížený tonus všetkých žíl, hemoroidy sú veľké a modré, otvárajú sa a krvácajú počas vyprázdňovania.

NUX VOMICA – bolestivé a prekrvené hemoroidy a praskliny, hlavne pri silnej zápche, zlepšenie po stolici a teplým obkladom.

SEPIA – hemoroidy s prasklinami, prekrvené hemoroidy so slabosťou panvového dna, urputné svrbenie v análnom otvore s vlhkosťou, zhoršenie počas tehotenstva, chodením a cvičením.

SULFUR – veľké, prekrvené, vlhké hemoroidy s neznesiteľným svrbením, zhoršenie v noci, státím, zlepšenie studeným obkladom.

Duševné príčiny

Príčina: strach z určitých rozhodnutí, z tlaku kvôli určitým termínom, či udalostiam, potlačená agresia a zlosť na minulosť, strach z uvolnenia a pocit preťaženosti. Môže ísť aj o pocity viny a túžba po treste. Frustrácia

Čo urobiť: zbavte sa všetkého, čo sa nepodobá láske, prijať, že všetko má svoj čas, prestať lipnúť na minulosti, uvolniť sa a zbaviť sa všetkého, čo v živote nepotrebujete.