Poradíme

Trápia vás úzkostné stavy?

Každý z nás má niekedy strach, niektorí ľudia však majú pocit úzkosti až panického strachu tak často, že im to bráni v normálnom živote. Užívanie vitamínov skupiny B, niektorých minerálov, homeopatík alebo bachových kvetových esencií s ukľudňujúcim a harmonizačným účinkom, ktorý im môže dobre pomôcť.

Trápia vás úzkostné stavy?

Čo to je

Ak stojíte tvárou v tvár potencionálnej nebezpečnej situácii – napríklad veľkému štekajúcemu psovi – je strach normálna zdravá reakcia. Keď mozog pocíti nebezpečie, dáva signál k uvoľneniu určitých hormónov, aby pripravil organizmus k obrane. Svaly sa napnú, srdcový tep a dych sa zrýchľujú a zvyšuje sa aj krvná zrážanlivosť (ako prevencia krvácania pri možnom zranení) U niektorých ľudí však dochádza k tejto reakcii aj keď skutočná hrozba neexistuje: takáto reakcia telu neprospieva, vyčerpáva ho, znižuje schopnosť sa sústrediť, vyvoláva pocity odcudzenia voči sebe a svojmu okoliu, môže spôsobiť bolesť hlavy, žalúdočné problémy a zvyšuje krvný tlak.

Patologická úzkosť má dve základné formy. Chronický stav, ktorý je charakterizovaný opakovaným pocitom predtuchy niečoho zlého. Býva doprevádzaný aj ľahkými fyzickým príznakmi. Druhou formou je záchvat až panického strachu, ktorý prichádza náhle a nečakane a je doprevádzaný tak prudkými fyzickými príznakmi, že sa podobá infarktu.

Príčiny

Niektorí odborníci sa domnievajú, že centrálny nervový systém ľudí trpiacich úzkostnými stavmi reaguje prehnane na stres a trvá mu dlhšiu dobu, než sa vráti do normálneho kľudového stavu. Stavy úzkosti môžu začať nejakým silným rozrušením alebo depresívnym zážitkom – nehodou, rozvodom, úmrtím – alebo majú úplne neidentifikovateľné korene. Môžu mať aj biochemický podklad. Ľudia so sklonom k panickému strachu majú vyššiu hladinu kyseliny mliečnej, chemická látka, ktorá vzniká vo svaloch pri metabolizmu cukru pez prítomnosti kyslíku. Iný výskum naznačuje, že úzkostný stav môže byť spôsobený nadprodukciou stresových hormónov v mozgu a v nadobličkách.

Akútny úzkostný stav

  • extrémny pocit strachu

  • zrýchlený tep a dych

  • nadmerné potenie, mrazenie alebo návaly horúčavy

  • sucho v ústach

  • závrate

Chronický úzkostný stav

  • svalové napätie, bolesti hlavy a chrbtice

  • nespavosť

  • depresia

  • zníženie libida

  • neschopnosť sa uvoľniť

Pri opakujúcich a pretrvávajúcich úzkostných stavoch je potrebné vyhľadať lekársku alebo inú odbornú pomoc.

Fytoterapia

Rodiola (rozchodnica) ružová 50ml

"Je adaptogén - znamená to, že v organizme vyvoláva väčšiu odolnosť na vonkajšie nepriaznivé vplyvy. Pri duševnom vyčerpaní, po ktorom nasleduje nespavosť, nechutenstvo a iné prejavy nervozity, je vhodné podať prípravok z rodioly. Tým sa postupne upraví spánok, chuť do jedla a dôjde k psychickému ukľudneniu. Rozumné užívanie zlepšuje fyzickej a duševnej schopnosti a zvyšuje výkon pamäte.

Biochemické tkanivové soli

MAGNESIA PHOSPHORICA (MAG PHOS) - RELAXÁCIA SVALOV A NERVOV
Reguluje elektrické napätie nervov a činnosť žliaz (diabetes, hyperfunkcia štítnej žľazy). Pomáha pri nervovom napätí, nespavosti, neuróze. Ak magnézium neprináša účinok, treba ho kombinovať s Calc Phos. Zodpovedá za relaxáciu svalov. Pomáha pri kŕčoch hladkej svaloviny a pri kolikových bolestiach (bez zápalu, úľava teplom, prudké, prerušované, migrujúce bolesti), pri bolestivom nadúvaní, seknutí v krížoch, spastickom kašli(dusivý kašel), tikoch, syndróme nepokojných nôh, pocitoch strachu a neistoty, pažravosti (prejedaní sa pri strese), pri všetkých kolikách:obličkových, žlčníkových, bolestivom vyplavovaní piesku z obličiek, menštruačných bolestiach, pri migréne, neuralgiách, tvárových bolestiach. Je výborným tonikom činnosti srdca, posilňuje svalový výkon pri športe, posilňuje slabé srdce a pomáha pri vysokom tlaku krvi. Je vhodný posledné 2 mesiace pred pôrodom ako príprava na efektívne kontrakcie. Pri akútnej spastickej bolesti alebo kŕčoch rozpustite 5 tabliet naraz v horúcej vode a pite po malých dúškoch.


CALCAREA PHOSPHORICA (CALC PHOS) – METABOLIZMUS BIELKOVÍN

Dôležitá pre tvorbu pevných kostí a zdravých zubov, vo fáze intenzívneho rastu detí, v tehotenstve a pri dojčení. Zodpovedá za metabolizmus bielkovín a tvorbu hormónov. Pomáha pri nechcenom chudnutí, nechutenstve, ale aj pri bielkovinovej tučnote u ľudí s nadmerným prijímom bielkovín. Pomáha pri zvýšenom svalovom napätí, stiahnutých svaloch, tetánii, stuhnutých trápezoch a bolestiach hlavy pri zmene počasia a pri uponáhľanom srdci (zvýšený tep). Základný prostriedok pri kŕčoch kostrového svalstva. Veľmi vhodná pre hyperaktívne deti. Posilňuje zuby a kosti pri osteoporóze. Podporuje hojenie zlomením a pomáha pri rastových bolestiach. Pomáha rozpúšťať kalcifikáty a pri polypoch. Pri anémii so zníženým počtom červených krviniek a zníženom počte leukocytov podporuje krvotvorbu v kostnej dreni.

Homeopatia

Aconitum napellus – akútny strach zo smrti, veľký nekľud, z ochorenia srdca, že sa mu zastaví srdce, z mozgovej mŕtvice, z mdlôb, z lietania -náhle prudké panické stavy s palpitáciou, červenou tvárou, závratmi s omdlievaním, potením a trasom

 Arsenicum album – strach zo smrti , samoty, z choroby, o majetok, nekľud s úzkosťou a nervozitou

Bachova kvetová terapia

– esencie treba užívať 4x denne 4 kvapky minimálne 2 – 3 mesiace.
 
ASPEN – nevysvetliteľné obavy a nervozita, strach, úzkostné stavy

MIMULUS – obavy zo známych vecí, z choroby, skúšky, smrti, ustrašenosť, plachosť, hanblivosť

ROCK ROSE – panika, strach a pocity bezmocnosti, vnútorná zablokovanosť v zložitých situáciach, ochrana solar plexu

STAR OF BETHLEHEM – esencia 1.pomoci pri akýkoľvek prekonaných telesných alebo duševných šokoch, blokoch a traumy

SRT (Spiritual response therapy)

Ak sa aj po vyššie odporúčaných radách stavy opakujú, môže dopomôcť metóda duchovného liečenia. Vyššie Ja vyhľadáva tzv. v záznamoch duše zápisy o negatívnych energiách a programoch a dokáže ich ihneď odstrániť. Touto jedinečnou metódou sa dajú odstrániť fyzické a psychické ochorenie, traumy z detstva, nedoriešené emócie, nevysvetliteľný strach, obavy, fóbie, depresie, nechuť do života, vyčerpanosť a nedostatok energie…