Poradíme

Máte bolestivé a stuhnuté kĺby?

Atróza je nepríjemné degeneratívne ochorenie vyskytujúce sa až vo vyššom veku, hlavne u ľudí nad 50 rokov.
Artritída, zápal kĺbov väčšinou reumatického pôvodu, sa objavuje už aj u mladších vekových skupín.

Máte bolestivé a stuhnuté kĺby?

Čo to je

Kĺby osôb trpiacich artrózou postupne strácajú chrupavku, ktorá je pokrytá hladkou hmotou podobnej gélu, tlmí nárazy zabraňujúce kostiam v priamom dotyku. Najčastejšie bývajú postihnuté kĺby prstov, kolien, bedrových kĺbov a chrbtice.
Reumatoidná artritída je chronické ochorenie, pri ktorom vzniká zápal a poškodenie chrupaviek aj väzivových tkanív v okolí kĺbu. Najbežnejšími formami artitídy sú osteoartritída, reumatická artritída. Osteoartritída spôsobuje opuch, bolesti, stuhnutosť a niekedy deformáciu kĺbu. Najčastejšie sú zasiahnuté boky, kolená, chrbtica a ruky. Chrupavka pokrývajúca kosti spojené kĺbom, ktorá má tlmiť nárazy, prestáva byť hladká a opotrebováva sa. Potom sa pri pohybe kĺbov kosti o seba trú a odierajú. Ochabnuté sú aj svaly a väzy.
Reumatická artritída postihuje viac ženy ako aj osteoartritída. Pri nápore choroby sa zapália tkanivá, šľachy i väzy kĺbov. Ako prvé bývajú zasiahnuté nohy v oblasti pod členkami a prsty, neskôr zápästie, kolená, ramená, členky a lakte.

Príčiny

Artróza môže byť dôsledkom dlhodobého opotrebovania a poškodenia kĺbov. Značnú úlohu môže hrať aj nadváha a neschopnosť organizmu regenerovať chrupavkovité tkanivo.
Pri reumatoidnej artritíde napadá imunitný systém vlastné kĺby a okolité tkanivá a dochádza k tzv. autoimunitnej reakcii.

Príznaky

Atróza – mierne bolesti a stuhnutosť kĺbov zvlášť ráno a po odpočinku
Artirtída – únava, úbytok na váhe, zvýšená teplota a stuhnutosť kĺbov, po ktorej za niekoľko týždňov následuje začervenanie a bolestivý opuch (zápästie, prsty, kolena, členky), okolie kĺbov býva teplejšie

Vyhľadajte lekára, ak je bolesť doprevádzaná teplotou, a ak sa bolesť a stuhnutosť objaví náhle.

Potravinové doplnky a výživové doplnky

Glukosamin – je to cukor, ktorý je jedným zo stavebných kameňov chrupavky a patri k najúčinejším liekom zmierňujúce bolesti kĺbov.
Rybí olej – môže tlmiť zápal zvlášť pri reumatoidnej artritíde
Čertov pazúr (harpagophytum procumbens) – rastlina sa objavuje napríklad v južnej Afrike, veľmi sa osvedčil pri zápaloch kĺbov (artritída). Priaznivo pôsobí aj na dnu a Bechterevova choroba. Podávanie pri cukrovke znižuje voľný bilirubín v krvi a ovplyvňuje dlhodobé bolesti hlavy.
Fytonáplaste Wutong je efektívnym prostriedkom pre potlačenie bolestí kĺbov a svalov. Prináša úľavu pri reumatických bolestiach, poruchách látkovej výmeny v kĺboch (osteochondróza), požíva sa pri bolestiach svalov, natiahnutých väzoch, vyvrtnutiach a zlomeninách.
MSM prášok - biologicky aktívna organická síra má neuveriteľné terapeutické a preventívne vlastnosti, napomáha tvorbe keratínu (proteín pre pokožku, rast vlasov a nechtov) a kolagénu (proteín, ktorý pomáha udržiavať pokožku a kĺby zdravé a pružné).
Turmerix – pomáha chrániť chrupavky kĺpov pred degeneráciou

Biochemické tkanivové soli

Calcium Phosphoricum – zhoršenie pri zmene počasia, kalcifikáty
Calcium Fluoricum – po športe, slabosť šliach
Ferrum Phosphoricum – akútny zápaloch
Kalium Muriaticum – opuch pri zápale
Natrium Phosphoricum – pri prekyslení
Natrium Sulphuricum – dna
Natrium Muriaticum – hromadenie séra v kĺbe
Kalium Sulphuricum - chronický zápal, psorióza
Silica – vydraté kĺby, stenšené platničky, vysychanie

Homeopatia

Rhus tox – pri bolestiach, ktoré sa zhoršujú po odpočinku
Bryonia – pri veľkých bolestiach kĺbov, ktoré zhoršuje pohyb a teplo a zlepšuje tlak a chlad