Poradíme

Je dezinfekcia vody vôbec potrebná a prečo s UV?

21. storočie predstavovalo vyspelým krajinám nové príležitosti a nové výzvy. Je to vôbec prvýkrát, čo sa dosahuje taká vysoká životná úroveň, ale nikdy predtým sa západná civilizácia nezaoberala problémom nedostatku kvalitnej vody. Sociálny a technický rozvoj, urbanizácia - to sú žiaduce javy, naša prosperita, bohužiaľ, spôsobuje aj znečistenie životného prostredia vrátane vody - tým, že vytvára obrovské množstvo odpadu, výfukových plynov a znečistenia.

UV dezinfekcia vody

Z tohto dôvodu sa používanie UV filtrov stalo v niektorých oblastiach Západu štandardom. Je potrebné? Pravdepodobne máme zatiaľ naliehavejšie sociálne problémy. Zdravá voda je však základom zdravého života a stojí za to sa o ňu vopred starať. Podľa výskumu uskutočneného v USA má kvalita pitnej vody, ktorú používame, zásadný význam pre dlhšie udržanie zdravia.

Existujú rôzne druhy vodných filtrov. Prečo UV filtrácia?

Dezinfekcia vody UV lúčmi je jednoducho najúčinnejšia - vyhýba sa úprave vody chemikáliami. Pôsobenie ultrafialových žiaroviek nemení zloženie samotnej vody a nezanecháva stopy pachu ani chuti.Voda sa stáva krištáľovo čistou, baktérie, huby a najmä riasy hynú. Pri dezinfekcii vody nehrozí predávkovanie UV lúčmi. Ďalšou výhodou je prakticky bezúdržbové používanie (okrem pravidelnej výmeny filamentov raz za 8 až 10 000 hodín nepretržitej prevádzky). Použitie je tiež relatívne lacné, pretože spotreba energie je minimálna. Odpoveď je teda jednoduchá - UV filtrácia je preto najúčinnejšia - ľudstvo zatiaľ nepozná lepšie metódy úpravy vody. Ako dôkaz toho stojí za zváženie, prečo sú UV lúče vo farmaceutickom priemysle tak široko používané.

Kde sa používa UV filtrácia?

UV dezinfekcia sa používa na úpravu vody v potravinárskom priemysle vrátane výroby piva a vína. Na rovnaké účely sa používa v stravovacích zariadeniach, hoteloch a apartmánoch – na získavanie vody bez prirastkov, cudzích pachov a znečisťujúcich látok. Používa sa tiež v akváriách, kde vám umožňuje získať krištáľovo čistú vodu potrebnú pre niektoré vzorky bez použitia chemikálií.Ďalším bežným príkladom použitia je bazénová technika, kde sa ultrafialové lúče úspešne vyhýbajú bazénovým chemikáliám a dokonca aj chlóru. Radosť z používania bazéna je oveľa väčšia, ak voda neobsahuje charakteristický zápach chlóru. Veľkou úsporou je tiež nedostatok chlorácie, ako aj nedostatok častých výmen vody. To platí pre súkromné ​​bazény, pretože spoločnosť SANEPID vyžaduje používanie chlóru vo verejných bazénoch s uvedením jeho minimálnej požadovanej koncentrácie. Napriek tomu je dezinfekcia UV lúčmi dôležitým doplnkom nie vždy účinnej chemicko-chlórovej dezinfekcie.