Poradíme

Lineárny odtok. Na čo si dať pozor pri kúpe odtoku?

Aké sú výhody odtokov? 

Náklady - v dnešnej dobe nákup dobrého lineárneho odtoku určite neprevýši nákup slušnej sprchovej vaničky a jej inštaláciu. Časy, keď bol lineárny odlev úplne nový a ceny predajní začínali zhruba od 120 EUR vyššie, sú preč. Ceny dobrých odtokov dnes začínajú od približne 60 EUR a závisia od veľkosti (dodávajú sa v rôznych dĺžkach), výrobcu, spracovania a materiálu.

Lineárny odtok

Vyhnúť by ste sa však mali nákupu ľahko dostupných lacných odtokov, ktoré sa okrem nízkej ceny zdanlivo nelíšia od renomovaných modelov. Spravidla sa dovážajú z Ázie, pokiaľ ide o trvanlivosť, sú nižšie ako ich európske náprotivky, predovšetkým vďaka použitiu veľmi tenkých vrstiev ocele a mnohých plastových prvkov, napríklad usadzovacej nádrže. 

Dizajn - určite moderná kúpeľňa prestala byť spájaná s detským bazénom. Dali do odlivu hotely a verejné zariadenia. Trend vyhýbať sa pádlovaniu v bazénoch je udržiavaný už mnoho rokov. Odtoky majú pomerne moderný dizajn - ktorý je možné ľahko prispôsobiť dlažbe v kúpeľni. 

Praktický prístup - sprchovací kút s odtokom je oveľa praktickejší, najmä pre starších ľudí, ktorým pri vstupe do sprchy môže byť ťažké zdvihnúť nohy. V prípade sprchovej kabíny neexistuje žiadny výškový rozdiel, čo úplne vylučuje možnosť zakopnutia. 

Na čo sa zamerať pri výbere odtoku?

Na rozdiel od vzhľadu, dizajn mriežky tu nie je najdôležitejší, aj keď estetika je určite dôležitá. Je však potrebné poznamenať niekoľko technických podrobností. V prvom rade sa vyhýbame najlacnejším náprotivkom . Ich nízka cena spravidla vyplýva z použitia tenkej vrstvy ocele s hrúbkou 1 alebo 1,2 mm. Na to, aby bol výrobok trvanlivý, je rozhodne príliš málo a dúfame, že odtok nebude vymenený po 2 alebo 3 sezónach. Zjavná úspora v tomto prípade môže znamenať, že nakoniec minieme viac, pretože musíme riešiť dodatočný problém s výmenou. Aby bol odtok trvanlivý, vyberte si výrobok z ocele s hrúbkou najmenej 1,5 mm. Predajcovia lacných odtokov často uvádzajú prísne záručné podmienky (napr. 10 rokov), keď sa po kontrole ukáže, že predávajúca spoločnosť bola zaregistrovaná, napríklad v minulom roku - čo by nás malo prinútiť zamyslieť sa nad možnosťou implementácie takejto záruky. 

Druhým dôležitým prvkom je osadník - tzv prvok vo vnútri sifónu, ktorý slúži na zachytenie nečistôt. Každú chvíľu ho počas používania vyberieme a vyčistíme. Vyhýbajme sa teda plastovým osadníkom, pretože po niekoľkých mesiacoch vyzerajú hrozne a stávajú sa živnou pôdou pre baktérie. Hľadajme iba oceľových osadníkov (foto víza). 

Kapacita odtoku , konkrétne sifónu. Vyhýbame sa odtokom pod 50 l / min. Aj keď typická sprcha nie je väčšia ako 30 l / min, v prípade upchatia sifónu nefungujú odtoky s kapacitou menšou ako 50 l / min. 

Pri vytváraní prvkov sme už spomenuli vyhýbanie sa plastovým osadníkom. Okrem toho stojí za zmienku plastové vyrovnávacie nožičky, ktoré má každý odtok po stranách. Ako vieme, plast nie je trvanlivý materiál, neprospieva stabilite odtoku po jeho inštalácii. Oceľové nohy sú v tomto prípade oveľa lepším riešením. Nezabudnite tiež nekupovať odtoky, ktoré majú plastové (alebo PVC) kanály. Sú zastarané a aj napriek tomu, že sa ešte dajú nájsť na trhu - s vpustmi vyrobenými výlučne z nehrdzavejúcej ocele už dávno stratili konkurenciu . Ich lacnejšia cena nekompenzuje stratu kvality. 

Dĺžka alebo veľkosť odtoku - je pre inštaláciu v našej kúpeľni rozhodujúca. V skutočnosti je výber dĺžky vecou estetiky, väčšina ľudí si myslí, že dlhšie vyzerajú krajšie. Sme však obmedzení veľkosťou našej sprchovej kabíny. Z praktických dôvodov po mnohých diskusiách s inštalatérmi odporúčame, aby ste si kúpili odtok kratší ako naša kabína, t.j. ak je kabína široká 90 cm, je najlepšie zvoliť 80 cm alebo menšiu. Voľba veľkosti, ako je kabína, spôsobuje veľa problémov s inštaláciou a spôsobuje problémy s tesnosťou v nasledujúcich sezónach.