Poradíme

Diéta v lete - Jednoducho, účinne a bez jojo efektu.

Je pre nás nesmierne dôležité poznať vlastnú reč tela a adekvátne reagovať na svoje vlastné potreby. Slovo diéta v mnohých vyvoláva čosi hrozivé a obmedzujúce.

„Veď ty diétu vôbec držať nemusíš. Nepotrebuješ zhodiť ani kilo.“ Zaužívaná veta, ktorú asi nemusíme vysvetľovať. Avšak, diéta by nemala byť o trýznení a odopieraní si nejakej potraviny, či nejedení po určitej hodine. Jedná sa o nedorozumenie, ktoré naďalej prevláda v našej spoločnosti. Správna diéta by mala byť udržateľná. To znamená, že ju viete dodržiavať celý život a vyhovuje vám. Netrpíte a neodopierate si takmer všetko. Práve naopak. Mali by ste telu dopriať všetko to, čo potrebuje. Nezabudnite, že extrém obezity je presne tak isto nezdraví ako aj extrém podváhy a podvýživy.

Osviežujúce nápoje a ovocie

Je potrebné osvojiť si správny stravovací návyk, aby sme svoje telo ešte viac nezaťažili a zároveň podporili tkanivá a bunky v tele. Leto prináša akúsi pestrosť do našich stravovacích jedálničkov. S plánovanou stravou pozostávajúcou z radu osviežujúcich nápojov a ovocia sa môžeme schladiť a čeliť letným horúčavám.

Konzumácia letného ovocia a nápojov je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť telesné teplo a chrániť naše telo. Letná strava musí tiež dodať energiu a pomôcť znížiť únavu, čo mnohí z nás zažívajú počas letnej sezóny.

Mimo to sa odporúča začať ráno s 2 až 3 pohármi vody. V prípade potreby môžeme použiť aj limetkovú šťavu alebo škoricu namočenú vo vode. Je to veľmi prospešné pre zdravie pri udržiavaní glukózy v krvi pod kontrolou. A tiež pri regulácii vašej hmotnosti. Môžete použiť aj šťavu z pšeničnej trávy, moringovou šťavu, zelerovú a uhorkovú šťavou, alebo dokonca aj kokosovú vodu.

Využite sezónu čerstvého ovocia a zeleniny

V lete je dôležité skonzumovať počas dňa aspoň 4 až 5 hrstí ovocia a zeleniny. Raňajky by sa mali vždy začať miskou zdravého sezónneho ovocia, ako sú melóny, papája, mango, liči, slivky atď. Potom si môžete dať kašu alebo smoothie misku z kokosového mlieka spolu so semienkami, alebo s pár suchými plodmi. Znížte tiež počet obilnín a iných prípravkov na raňajky.

Môžete si tiež vybrať plnú misku šalátu podľa vlastného uváženia. Jedlo, ktoré si dáte na obed, by malo obsahovať aj dostatok zeleniny. Ak dávate prednosť konzumácii sacharidov, toto je jedlo, ktoré môžete skúsiť pridať do letného jedálnička spolu s množstvom zeleniny. Urobte si povinným zahrnúť polievku na obed. Odporúča sa znížiť množstvo makro živín. Ako sú: sacharidy, bielkoviny a tuky, len na polovicu obedovej porcie.

Večer si môžete vziať misku letného ovocia a môžete si k tomu pridať aj niekoľko orechov. To vám môže dodať dobrú energiu na poslednú časť dňa a zabrániť akejkoľvek forme únavy.

Nočné jedlá je lepšie konzumovať čo najľahšie. Uprednostňujte jedlá s množstvom varenej zeleniny - dusenej, grilovanej alebo varenej spolu s bielkovinami. Pred jedlom konzumujte polievku a po večeri bylinkový čaj.

Nezabudnite na pitný režim

V lete to platí dvojnásobne! Človek musí počas dňa skonzumovať aspoň 3 litre vody, aby sa telo ochladilo. Okrem pitnej vody sú skvelými spôsobmi ako doplniť tekutiny už spomínané bylinkové čaje, polievky, lúhovaná voda atď. V lete je skvelou možnosťou urobiť si vlastný nápoj so zeleninou a ovocím. Ako je napr. zeler, petržlen, citrón, pomaranč, uhorka, kel atď.  A nezabudnite, že každému vyhovuje niečo iné. Niekedy len stačí zvoliť to „menšie zlo“ a výsledky sa dostavia samé

Autor a Zdroj: Nastip / Zdroj a Foto: Freepik