Ostatné

6 prekvapivých dôvodov, prečo je pre vás cestovanie dobré

Keď sa dovolenkový trh začína otvárať, novinárka Sophy Grimshaw z oblasti cestovného ruchu a kultúry skúma niektoré z prekvapivých výhod cestovania, ktoré nám všetkým chýbali.  S letným slnkom na obzore, zavedením vakcín a ukončením medzinárodného zákazu cestovania, mnohí z nás majú prázdniny, dlhé alebo krátke, späť v hľadáčiku.


A či už ide o víkendovú prestávku v blízkosti domova, alebo dokonca plánujete výlet do zahraničia, realita ísť niekam, ktoré nie je v okruhu jednej míle od pohovky, je teraz s nami.  Všetci vieme, že nám chýbalo cestovanie, ale vieme prečo? Ako sa ukazuje, prínosy pre duševné a fyzické zdravie všetkých tých prestávok, o ktoré sme prichádzali, sú pozoruhodne rozmanité: od nápravy milostného života až po spôsob, ako sa vyrovnať s úmrtím; od podpory kreativity, ktorá nám dáva nové a lepšie nápady, až po šancu podieľať sa na osvedčených zdravotných výhodách života pri mori.

Tu sú len niektoré z dôvodov, prečo si zbaliť kufrík:

1. Profitujeme z modrých miest

Pre každého, kto nežije na pobreží, je dovolenka často jediným spôsobom, ako stráviť dlhší čas v mori, na mori alebo sa jednoducho pozerať na more. Na tom záleží, pretože veda je čoraz jasnejšia, že čas v „modrých priestoroch“ alebo blízko nich má hmatateľné zdravotné výhody. V Spojenom kráľovstve bola výskumná iniciatíva Blue Gym vytvorená čiastočne s cieľom pochopiť, prečo „jednotlivci žijúci v blízkosti pobrežia sú vo všeobecnosti zdravší a šťastnejší ako tí, ktorí žijú vo vnútrozemí“. Morský biológ Dr Wallace J Nichols v Spojených štátoch zaviedol v knihe s rovnakým názvom termín modrá myseľ pre stav bytia, ktorý si vychutnávame, keď sme vo vode alebo v jej blízkosti. Nichols pripisuje zdravotné prínosy vody čiastočne absencii stresových faktorov, ako je čas strávený pred obrazovkou a hluk. V Spojenom kráľovstve prebieha výskum s cieľom analyzovať mnohé neoficiálne tvrdenia, že plávanie v mori a zvýšené hladiny minerálov v morskej vode pomáhajú zmierniť symptómy menopauzy.

2. Cestovanie nám môže pomôcť prechádzať smútkom

Dovolenka môže byť po strate skutočne prospešná,“ hovorí Lianna Champ, poradkyňa pre smútenie, ktorá je autorkou knihy How to Grieve Like a Champ. „Ľudia sa k nám menia, keď smútime, takže je osviežujúce byť obklopený ľuďmi, ktorí nevedia, čím sme si prešli. Nemáme žiadne očakávania [keď cestujeme], takže môžeme len „byť“.“ Champ odporúča vydať sa na cestu, ktorá vám pripomenie stratenú milovanú osobu, napríklad tú, ktorú ste plánovali, ale nikdy ste ju spolu neabsolvovali. „Pokračujeme vo vzťahoch s ľuďmi, ktorých stratíme,“ hovorí. „A robiť niektoré veci, ktoré by sme urobili spolu, im môže priniesť pocit blízkosti.“ Tu je niekoľko ďalších spôsobov, ako podporiť niekoho, kto smúti.

3. Potrebujeme plány, na ktoré sa môžeme tešiť

Ak ste niekedy pred rande cítili motýle alebo ste sa báli nepríjemného pracovného stretnutia, viete, aký silný môže byť pocit očakávania. Možno teda nie je prekvapujúce zistiť, že čulý a šťastný pocit z toho, že sa tešíte na dovolenku, môže dokonca prekonať aj samotný výlet. Vedci teraz ukázali, že očakávanie dovolenky je príjemnejšie ako spomínanie na dovolenku potom. A ak máte pocit, že práve to potrebujete po búrlivých svetových udalostiach, ktorými sme všetci nedávno prežili, mali by ste tiež pravdu. Samostatná štúdia ukázala, že tešenie sa na plánované udalosti pomohlo ľuďom lepšie sa vyrovnať so stresormi súvisiacimi s pandémiou v roku 2020.

4. Cestovanie pomáha vášmu milostnému životu

„Čas preč od každodenných starostí a prestávka od súčasného tlaku doma je dôležitý pre kvalitu vzťahu,“ hovorí doktorka Jacqui Gabb, profesorka sociológie a intimity na The Open University a hlavná riaditeľka pre vzťahy v aplikácii Paired pairs. „Kvalitný čas vo dvojici však nemusí byť senzačný a nemusí zahŕňať cestovanie do zahraničia: je to myšlienka, ktorá stojí za gestom, vďaka ktorému je pre pár osobne zmysluplné. Zavedenie si rutiny, každoročný návrat na to isté miesto, bude mať s väčšou pravdepodobnosťou trvalý pozitívny vplyv na manželský pár ako cesta zvončekov a píšťaliek do zámoria.“

5. Dovolenka zlepšuje vaše fyzické zdravie

Keď vás zachváti panika z toho, že o 6:00 nemôžete nájsť svoj pas v príručnej batožine, možno nebudete presvedčení, že cestovanie znižuje stres a predlžuje priemernú dĺžku života. Keď sa však usadíte na lehátku, je jednoduchšie prijať zistenia, že dovolenka preukázateľne znižuje stres a prospieva nášmu celkovému zdraviu. Jedna štúdia ukázala, že v dňoch bezprostredne po dovolenke 89 % ľudí hlásilo výrazný pokles stresu, ktorý pretrvával ešte dlho potom. Okrem toho zistila významné celkové zdravotné prínosy z cestovania vo voľnom čase, vrátane skutočnosti, že muži, ktorí neabsolvovali každoročnú dovolenku, mali o 20 % vyššie riziko predčasného úmrtia.

6. Cestovanie podporuje vašu kreativitu

„Cestovanie je oveľa viac než len prenášať naše telo vesmírom; skúmame na toľkých vnútorných úrovniach, keď skúmame externe,“ hovorí poradkyňa a špecialistka na sebarozvoj Jana Nightingale. „Cestovanie nás v mnohých ohľadoch resetuje; znovu sa pripojíme k nášmu zmyslu pre prirodzenú zvedavosť a úctu.“ To, vysvetľuje Nightingale, je spôsobené tým, že „naše mozgy a telá si zvyknú rôznymi spôsobmi, keď sa stretávame s novými miestami, ľuďmi a zážitkami, a stávame sa viac prepojení s našou empatickou sieťou v mozog. Odtiaľ pochádza naša schopnosť vytvárať nové nápady, byť kreatívnejší a vcítiť sa do ostatných“. Cestovaním teda naozaj otvárame svoju myseľ.

Autor: Sophy Grimshaw / Zdroj a Foto: Vitality