Poradíme

Letné oblečenie - Naozaj platí, že čim kratšie, tým lepšie?

Prichádzajú letné dni a my vymeníme naše dlhé rukávy a nohavice za krátke tričká a šortky. S úsmevom môžem poznamenať, že niektorí ľudia sú takmer nahí, a to hlavne kvôli teplu. Po akom oblečení siahnuť cez leto? Čo nosiť počas leta? Ktoré oblečenie je proste najlepšie, keď je teplo? To a ešte viac sa dozviete v tomto článku.

Oblečenie na leto - Bavlna, bavlna a ešte raz bavlna

Bavlna absorbuje pot z tela a umožňuje mu odparovať sa do vzduchu. Funguje ako uterák, odvádza vlhkosť z pokožky a bráni rastu baktérií a kvasiniek. Vďaka tomu je ideálnou látkou na leto, pretože vás chladí a zabraňuje infekciám. Mali by ste sa čo najviac vyhýbať syntetickým látkam, pretože na rozdiel od bavlny a iných prírodných látok väčšina syntetických látok nedýcha. Keď sa teda potíte, pot neusychá tak, ako by mal. Táto látka je celkovo príjemnejšia na nosenie. Dobrou voľbou môže byť aj ľan alebo hodváb.

Oblečenie na leto - Svetlejšie farby sú lepšie ako tmavšie

Farby ako biela, žltá, béžová a iné svetlé odtiene vás nechajú chladným, pretože väčšinu slnečných lúčov odrážajú späť do atmosféry. Na druhej strane tmavé tkaniny majú tendenciu absorbovať tieto lúče a zachytávať ich teplo, vďaka čomu sa cítite ešte teplejšie.

Oblečenie na leto - Noste voľné oblečenie

V lete sa vyhnite tesnému oblečeniu, ktoré obmedzuje váš krvný obeh. Vaše krvné cievy majú tendenciu sa v lete rozširovať, takže sa vaše telo môže ochladzovať tým, že nechá teplo unikať cez pokožku. A preto si dajte záležať na tom, aby ste nosili voľné a vzdušné oblečenie, aby vaša krv mohla voľne cirkulovať. Široké skrátené nohavice, voľné košele, oversize blúzky, šaty a sukne s priestorom na dýchanie.

Čím kratšie, tým lepšie? Dlhé rukávy chránia pred slnkom

Čo si myslí väčšina Slovákov?

V našej kultúre platí, že čím kratšie, tým lepšie. Avšak v iných je to presne naopak. A nie! Nehovorím o opresií (utláčaní) ľudí resp. žien inej viery ako je tá kresťanská. Množstvo Slovákov odcudzuje takmer všetko, čo je im cudzie. I to ako sa niekto oblieka. Pravdou je, že Slováci radšej akceptujú úplnú nahotu ako úplné zakrytie tela.

Tak ako je to s oblečením?

Aby sme sa teda dostali k podstate veci, tak áno dlhé oblečenie počas leta má svoje výhody. Aké? Poskytuje oveľa väčšiu ochranu pred slnkom! Buďme úprimní, kto si už niekedy zabudol aplikovať opaľovací krém a poriadne sa spálil? Nuž, i farby ako je červená alebo tie tmavšie poskytujú oveľa vyšší ochranný faktor proti škodlivému UPF žiareniu (ultrafialové). Teplo tiež vysušuje vašu pokožku, čo spôsobuje, že je stuhnutá a náchylnejšia na starnutie a vrásky.

Zdá sa celkom zrejmé, že voľné, dlhé rukávy z priedušnej látky (ako ľan) sú ideálne v horúcom a suchom počasí, ak sa chystáte byť na slnku dlhší čas. Viac ochránia vašu pokožku. Čo vás udrží v chlade tým, že vašu pokožku v podstate udrží v tieni, a tiež zníži riziko spálenia.

Záver

Vystavenie vašej pokožku slnečným lúčom, čo spôsobuje problémy, ako je poškodenie UV žiarením a tepelné vyrážky. Aj keď by sme sa mali natierať opaľovacím krémom predtým, ako ideme von, veľa ľudí to v skutočnosti nerobí, takže ich pokožka je zraniteľná a odhalená.

Ak sa nad tým zamyslíte, ľudia, ktorí nosia voľné oblečenie, ktoré ich zahaľuje od hlavy po päty ho nosia predovšetkým preto, aby ich chránilo pred spaľujúcim teplom. Ideálnou voľbou oblečenia na leto sú voľné nohavice alebo dlhé sukne s topmi. Takže, ak vám hrozí dlhodobé vystavenie sa slnečnému žiareniu, mimo našej krajiny, aj toto je možnosť ako sa chrániť. Nuž, zhrnieme našu myšlienku do jednej vety. Nech sa každí oblečie, tak ako uzná za vhodné.

Foto: @svetlanasokolova / Zdroj: nastip.sk